Polska: Upały i gwałtowne burze… Pogoda na najbliższe dni

prognoza pogody

Zbliżamy się do szczytowej fali upałów. Termometry pokażą w niedzielę na przeważającym obszarze kraju od 32 do 34 stopni, a miejscami nawet do 38-39 stopni w cieniu. Dzień zakończy się burzami, które mogą być bardzo gwałtowne i powodować zniszczenia.

36 stopni w cieniu odnotowano dzisiaj w Słubicach przy granicy z Niemcami. We Wrocławiu temperatura sięgnęła 35 stopni, a w Opolu, Gorzowie i Zielonej Górze były 34 stopnie. Wśród miast wojewódzkich upału nie mieliśmy tylko w Lublinie.

Polska znajduje się pod wpływem wyżu Anna, który znad Ukrainy przemieszcza się na południe, w stronę Rumunii. Ściąga on gorące i suche powietrze polarno-kontynentalne, które dociera do nas znad Skandynawii poprzez małe kraje nadbałtyckie, Białoruś i Ukrainę.

Powietrze to wędruje bardzo wolno, w dodatku z każdym dniem dodatkowo ogrzewa się bezpośrednio nad Polską. Niektóre media podają, że oddychamy powietrzem afrykańskim, jednak nie jest to prawda. Jak wskazuje poniższe graficzne zobrazowanie trajektorii wędrówki mas powietrza, do Polski dociera po części masa znad Arktyki, która ma tendencję do osiadania.

Graficzna prezentacja wędrówki mas powietrza w kierunku Warszawy, na różnych pułapach troposfery w dniu 4 lipca 2015. Dane: Wetter3.de masy powietrza

Oznacza to, że o wiele trafniejsze byłoby stwierdzenie, że mamy arktyczny upał, aniżeli afrykański. To właśnie dzięki czystemu powietrzu z dalekiej północy, kolor nieba jest tak bardzo błękitny, zupełnie różniący się od mętnego błękitu podczas napływu powietrza znad Sahary.

Prognoza pogody na niedzielę

W niedzielę (5.07) temperatura powinna osiągnąć swoje apogeum, a to dlatego, że będzie to ostatni dzień przed nadejściem frontu atmosferycznego i zarazem ochłodzeniem. W całym kraju odnotujemy między godziną 15:00 a 18:00 co najmniej od 32 do 34 stopni.

Największy żar panować będzie w województwach zachodnich. Na Dolnym Śląsku, Ziemi Lubuskiej, zachodnim Pomorzu i w Wielkopolsce termometry pokażą nawet od 35 do 38 stopni.

prognoza pogody

Wieczorem i w nocy z niedzieli na poniedziałek (5/6.07) nad regionami zachodnimi i północnymi zaczną się piętrzyć chmury burzowe, które mogą przynosić lokalne, ale bardzo gwałtowne burze z ulewnym deszczem do 50 mm, gradem o średnicy do 4 cm i wiatrem w porywach do 90 km/h.

Uprzedzamy, że burze mogą się utrzymać nawet przez całą noc. Będziemy mieli problem z zaśnięciem, ponieważ dawać we znaki mogą nam się nie tylko grzmoty, lecz również wysoka temperatura, która nie spadnie poniżej 20-23 stopni.

burza polska

Prognoza pogody poniedziałek

W poniedziałek (6.07) chłodny front atmosferyczny będzie kontynuować swoją wędrówkę na wschód. Początkowo na zachodzie, północy i w centrum kraju będzie grzmieć i ulewnie padać. Z biegiem godzin gwałtowne zjawiska dotrą również na wschód i południe Polski.

W strefie opadów i burz na zachodzie i północy ochłodzi się, wobec czego temperatura nie powinna przekraczać 25-28 stopni. Na południu i wschodzie, gdzie burze dotrą dopiero po południu i wieczorem, temperatura zdąży się podnieść do 33-35 stopni, a to oznacza, że apogeum upału przypadnie tam nie w niedzielę (5.07), lecz w poniedziałek (6.07).

prognoza pogody

Upał zostanie zakończony do wieczora przez burze gradowe, które mogą być bardzo intensywne i powodować szkody materialne. Będą to jednak zjawiska przelotne i jedynie lokalne, a to oznacza, że nie wszędzie zagrzmi i popada, najczęściej skończy się tylko na silniejszym wietrze.

burza polska

Prognoza pogody wtorek

We wtorek (7.07) już tak gorąco nie będzie, ale wcale nie oznacza to, że nie wróci upał. Muszą się z nim liczyć mieszkańcy zachodnich i południowych regionów, gdzie odnotujemy do 30-32 stopni. Na pozostałym obszarze będzie przeważnie od 27 do 29 stopni, tylko na krańcach północnych niecałe 25 stopni.

prognoza pogody

Niebo będzie pogodne, nigdzie nie spadnie deszcz. Wilgotność powietrza będzie wyższa niż w ostatnich dniach, a to oznacza, że wysoka temperatura będzie znacznie mniej przyjemna.

źródło: Twoja Pogoda

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

One thought on “Polska: Upały i gwałtowne burze… Pogoda na najbliższe dni”

  1. U mnie było 34 stopnie w cieniu. Ale co prawda na nagrzanej ścianie. Ale białej. I do tego tak z godzinę po schowaniu się słońca. Bo jak było słońce, to termometr wskazywał prawie 50 🙂

    Jeszcze nikt nie zagłosował.
    Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.