Polska: W najbliższych dniach czekają nas upały, burze, opady gradu i trąby powietrzne

W nadchodzących dniach pogoda może znowu dać się nam we znaki. Synoptyk TVN Meteo ostrzega przed nadchodzącymi upałami. IMGW wydało ostrzeżenia, które obecnie obejmują Górny i Dolny Śląsk oraz Opolszczyznę. Poza tym w czwartek mogą pojawić się gwałtowne zjawiska: burze, opady deszczu i gradu, silny wiatr oraz trąby powietrzne.

Jeszcze dzisiaj (wtorek) na południowym wschodzie i w centrum Polski możemy spodziewać się wyładowań atmosferycznych. Jednak nie będą one tak gwałtowne, jak w miniony weekend, zapowiada synoptyk TVN Meteo Wojciech Raczyński. upały, burze, opady gradu i trąby powietrzne

Poza tym będą nam doskwierać upały. Najwyższe wartości odnotujemy dzisiaj na południu kraju. We Wrocławiu w najcieplejszym momencie dnia zobaczymy 32 stopnie, w Katowicach 33 st. C. W Zielonej Górze i Lublinie odnotujemy 30 st. C. Na pozostałym obszarze wartości na termometrach nie będą upalne.

Ostrzeżenia IMGW na wtorek i środę

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia meteorologiczne pierwszego stopnia w związku z prognozowanymi upałami w:

– woj. dolnośląskim,

– woj. opolskim,

– woj. śląskim.

Ostrzeżenia obowiązują od wtorku (21 lipca) do środy (22 lipca) do godz. 18.00

Ostrzeżenie 1. stopnia oznacza, że mogą „wystąpić niebezpieczne zjawiska meteorologiczne, które mogą powodować szkody materialne, możliwe zagrożenie życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej”.

IMGW ostrzeżenie

Środa upalna, ale w większości pogodna

W środę aura nieco się uspokoi. Jak prognozuje synoptyk TVN Meteo, w wielu miejscach niebo będzie pogodne. Jedynie w godzinach popołudniowych i wieczornych może zagrzmieć zwłaszcza na południu i południowym zachodzie Polski.

 pogoda Polska

IMGW ostrzega mieszkańców przed upałami, które od środy obejmą również południowy wschód Polski. Do upalnych województw (powyżej) dołączą:

– woj. świętokrzyskie

– woj. małopolskie

– woj. podkarpackie.

Ostrzeżenia 1. stopnia w tych województwach będą obowiązywać od środy (22 lipca) do czwartku (23 lipca) do godz. 20.00

W środę termometry pokażą od 25 st. C na Suwalszczyźnie, do 33 st. C na Podkarpaciu.

Gwałtowne zjawiska pojawią się w czwartek

W czwartek możemy spodziewać się gwałtownych zjawisk pogodowych niemal w całym kraju. Prócz upałów, które wciąż będą doskwierać zwłaszcza mieszkańców południowego wschodu, pojawią się burze. Wyładowania przyniosą silny wiatr, obfite opady deszczu do 25 l/mkw. Synoptyk nie wyklucza również opadów gradu i powstania trąby powietrznej.

pogoda Polskapogoda Polska

– Ostrzegam przed czwartkiem. Na wschodzie i na południowym wschodzie będą bardzo gwałtowne burze z opadami deszczu, gradu (15-25 l/mkw.). Indeks wyładowań (wskaźnik chwiejności atmosfery) jest wysoki. Mogą pojawić się również trąby powietrzne – zapowiada synoptyk.

Zagrożenie wystąpienia gwałtownych zjawisk obejmuje Podkarpacie, Górny Śląsk, Lubelszczyznę, Mazowsze i Ziemię Łódzką. Porywy wiatru mogą dochodzić nawet do 120 km/h.

Termometry pokażą od 22 st. C na Suwalszczyźnie, do 35 st. C na Podkarpaciu.

Czym jest trąba powietrzna?

Trąby powietrzne tworzą się pod wypiętrzonymi na kilkanaście kilometrów chmurami burzowymi (Cumulonimbus). Towarzyszą im silne porywy wiatru. W trakcie ich powstania ciśnienie spada np: o 50 hPa, co powoduje duże szkody materialne na obszarach, w których żywioł się pojawia.

Źródło: TVN Meteo Autor: PW/rp

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.