Polska zdecydowała. Kupi system raietowy z pociskami Patriot od USA

Polska jest jednym z filarów NATO a program modernizacji systemów obronnych bezpośrednio wzmacnia potencjał militarny Sojuszu” – oświadczyła rzeczniczka Departamentu Stanu USA

PATRIOT – Amerykański rakietowy system ziemia-powietrze na mobilnej platformie samochodowej. MIM-104 opracowany został jako system obrony teatru działań, którego zadaniem jest zapewnienie ochrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej w terminalnej fazie wrogiego ataku. System przeznaczony jest do zwalczania załogowych i bezzałogowych statków powietrznych, w tym samolotów i helikopterów, a także atmosferycznych pocisków rakietowych. W ograniczonym zakresie służy także do zwalczania taktycznych pocisków balistycznych krótkiego i średniego zasięgu. Mobilność systemu zapewnia łatwy transport zarówno drogowy, jak też powietrzny.

„Stany Zjednoczone są zaangażowane na rzecz bezpieczeństwa Polski i wspólnej obrony w ramach NATO” – dodała. Marie Harf podkreśliła również, że oczekuje się, iż polski program modernizacji sił zbrojnych „zwiększy rozmiar amerykańskiego eksportu… co oznacza wsparcie dla amerykańskich miejsc pracy i zwiększenie naszej bazy wytwórczej”.

Polskie ministerstwo obrony narodowej poinformowało we wtorek, że Rada Ministrów przyjęła rekomendację szefa MON Tomasza Siemoniaka, by udzielić rządowi USA zamówienia na dostawę zestawów Patriot, i upoważniła ministra do wynegocjowania oraz zawarcia w imieniu rządu RP umowy międzyrządowej.

W ramach programu „Wisła” Polska zamierza kupić osiem baterii zestawów obrony powietrznej średniego zasięgu. Każda bateria ma zawierać dwie jednostki ogniowe złożone z trzech wyrzutni. Według MON jednym z ważnym kryteriów – spełnionym przez obu oferentów, którzy ubiegali się o zamówienie (amerykańska firma Raytheon oraz francuskie konsorcjum Eurosam)- była zdolność do zwalczania rakiet Iskander.

Rakiety Patriot

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

One thought on “Polska zdecydowała. Kupi system raietowy z pociskami Patriot od USA”

  1. Tak jak w przypadku F16 i Herculesów następny złom od Usraela wycofują się powoli wszyscy użytkownicy ponieważ nie opłaca się go modernizować i jeszcze jeden złom od Francuzów ich wspaniały śmigłowiec który użytkują żabojady i Brazylijczycy no i oczywiście będą Polacy naprawdę mamy tak żenujące władze które niszczą nie tylko polską armię ale i społeczeństwo które które mają za bandę idiotów którym można wciskać co im się zapragnie.Jaka jest szansa na rozkruszenie tego betonu bez rozlewu krwi?Mam wrażenie że żadna rozkradli Polskę i jeszcze kupują śmiecie których pozbywa się świat wydając miliardy i mydlą nam oczy że jest to najlepsze rozwiązanie dla nas. A tak na marginesie system żabojadów jest nowocześniejszy i można go modernizować.

    Jeszcze nikt nie zagłosował.
    Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.