Polska znalazła się na mapie alei tornad

Jedne z najgroźniejszych zjawisk pogodowy, czyli tornada, w 2016 r. wystąpiły niemal we wszystkich krajach naszego kontynentu.

Organizacja ESSL (ang. European Severe Storms Laboratory), zajmująca się gromadzeniem danych i obserwacji pogodowych, oszacowała, że w 2016 roku w Europie wystąpiło około 600 trąb powietrznych. Wliczane w to zostały zarówno te, które utworzyły się na lądzie, jak i te, powstałe nad akwenami (trąby wodne).

Miejsca, w których w 2016 r. widziano tornada

Doniesienia ludzi

Stworzona przez organizację baza danych ESWD (ang. European Severe Weather Database) powstała na podstawie obserwacji i raportów zwykłych ludzi. Najwięcej trąb powietrznych zaobserwowano w Krajach Beneluksu i Danii oraz we Włoszech.

Najmniej tornad zostało zaobserwowanych w Skandynawii, na Półwyspie Iberyjskim i w zachodniej Rosji. W niektórych regionach jest to spowodowane m.in. pogodą, która nie sprzyja powstawaniu takich gwałtownych zjawisk atmosferycznych. Może być to jednak także spowodowane małą gęstością zaludnienia niektórych obszarów (np. Rosja), a nie tym, że w tych rejonach pojawiło się najmniej trąb powietrznych.

Trąby powietrzne także w Polsce

W naszym kraju tak gwałtowne zjawiska pogodowe zdarzają się prawie każdego lata. W 2016 roku, w Polsce wystąpiło łącznie 11 trąb – 5 nad lądem (trąby powietrzne) i 6 nad Bałtykiem w pobliżu wybrzeża (trąby wodne).

Źródło: EU Storm Map, eswd.eu, tvn meteo Autor: zupi/tw
Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.