Ponad 80 proc. celów Rosjan nie należy do Państwa Islamskiego

Rosja nie atakuje dżihadystów, tylko wspiera ofensywę wojsk Asada – dowodzi agencja Reutera, powołując się na analizę danych rosyjskiego resortu obrony, z której wynika, że prawie 80 proc. deklarowanych przez Rosję celów nalotów w Syrii nie należy do tzw. Państwa Islamskiego.

Rosja naloty Syria

Agencja podkreśla, że podważa to zapewnienia Moskwy, iż celem nalotów rosyjskich sił powietrznych w Syrii jest pokonanie dżihadystów.

Cel: wspieranie ofensywy

Większość celów atakowanych w Syrii przez rosyjskie siły powietrzne znajduje się na obszarach kontrolowanych przez inne ugrupowania walczące o obalenie reżimu prezydenta Baszara el-Asada, wśród których są zarówno grupy powiązane z Al-Kaidą, jak i bojownicy wspierani przez USA i ich sojuszników.

Reuters akcentuje, że dane o celach rosyjskich nalotów potwierdzają opinię USA i ich sojuszników w NATO, zgodnie z którą celem rosyjskiej interwencji w Rosji jest wsparcie Asada.

Agencja odnotowuje, że w poniedziałek rosyjskie lotnictwo atakowało w sześciu wymienionych z nazwy miejscach, z których żadne nie znajduje się na obszarach kontrolowanych przez Państwo Islamskie.

– Głównym celem tych nalotów jest wspieranie lądowej ofensywy sił syryjskich – cytuje Reuters Aleksandra Golca, niezależnego analityka wojskowości i zastępcę redaktora naczelnego wydawanej online gazety „Jeżedniewnyj Żurnał”.

Strategiczny przyczółek Moskwy

– Jeśli spojrzy się na mapę, bez trudu zrozumie się, że oni (Rosjanie) nie walczą z Państwem Islamskim, lecz z innymi ugrupowaniami opozycyjnymi – twierdzi Golc.

Reuters pisze, że innym motywem rosyjskiej operacji w Syrii może być utrzymanie strategicznego przyczółka na Bliskim Wschodzie i zaprezentowanie się w roli globalnej potęgi militarnej w czasie, gdy relacje z Zachodem spadły do najniższego poziomu w czasach poradzieckich z powodu kryzysu ukraińskiego.

Od 30 września, kiedy rozpoczęła się rosyjska operacja w Syrii, rosyjskie samoloty bojowe wykonały tam ponad 780 lotów, atakując prawie 800 celów. Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka informuje, że w rosyjskich nalotach w Syrii zginęło dotychczas 370 osób, z czego jedną trzecią stanowili cywile.

Autor: mm\mtom / Źródło: PAP, tvn24

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

2 thoughts on “Ponad 80 proc. celów Rosjan nie należy do Państwa Islamskiego”

  1. Na początku września Państwo Islamskie ogłosiło, że całe terytorium Rosji należy do islamu. Czy Rosjanie mają czejać, aż ich islamiści wymordują?

    Jeszcze nikt nie zagłosował.
    Proszę Czekać...
  2. Skoro jest sojusznikiem legalnych władz Syrii to normalne że atakuje wszystkie bandy które chcą obalić ten rząd

    Jeszcze nikt nie zagłosował.
    Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.