Ponad milion osób dotkniętych cyklonem Chapala. Al-Kaida utrudnia pomoc ludziom

Potężny cyklon Chapala uderzył w jeden z najbiedniejszych krajów arabskich – Jemen. Przyniósł tyle deszczu, ile normalnie spada tam w ciągu dekady. Zniszczenia są ogromne, a pomoc poszkodowanym jest utrudniona ze względu na trwająca w kraju wojnę domową.

Chapala uderzył w Jemen w niedzielę jako huragan czwartej kategorii w pięciostopniowej rosnącej skali Saffira-Simpsona. Najpierw zaatakował archipelag wysp Sokotra, następnie we wtorek rano przeniósł się na stały ląd.

cyklon chapala

Prędkość jego wiatru w momencie uderzenia w Jemen dochodziła do 140 km/h. Przyniósł tyle opadów deszczu, ile normalnie pada w regionie w ciągu 10 lat.

Zniszczenia

Wtargnięcie cyklonu spowodowało gwałtowne powodzie. Na jego trasie woda zalała całe miasta, m.in. port Mukalla, który najmocniej odczuł działanie żywiołu.

Wstępne szacunki mówią o trzech osobach zabitych i ponad 200 rannych.

cyklon chapala

cyklon chapala

cyklon chapala

Pomoc

40 tys. osób przebywa w tymczasowych schronach, m.in. w budynkach rządowych i szkołach. Większość z nich nie wie, czy ma do czego wracać, bo osuwiska błotne i powodzie zniszczyły wiele domów.

W środę sąsiedni Oman wysłał trzy samoloty wojskowe na wyspy. Żołnierze wieźli 54 tony żywności i leków. Rząd Omanu planuje wysłać jeszcze sześć samolotów z pomocą humanitarną do czwartku. Z kolei Zjednoczone Emiraty Arabskie wysłały 20 ton leków, żywności, namiotów, koców i innych artykułów pierwszej potrzeby.

Pomoc drogą lądową jest utrudniona, bo niektóre tereny dotknięte żywiołem znajdują się pod kontrolą Al-Kaidy.

Światowa Organizacja Zdrowia poinformowała, że Chapala spowoduje traumę u co najmniej tysiąca osób, mieszkających w Mukalla.

Natomiast Organizacja Narodów Zjednoczonych oszacowała, że co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie w prowincjach Hadramawt i Shabwa, ucierpi wskutek uderzenia cyklonu.

Dalsza droga cyklonu

We wtorek wieczorem czasu lokalnego Chapala osiągnęła kategorię burzy tropikalnej. Obecnie traci siłę i wygasa. Bardzo rzadko zdarza się, że cyklony docierają w te regiony Morza Arabskiego.

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

2 thoughts on “Ponad milion osób dotkniętych cyklonem Chapala. Al-Kaida utrudnia pomoc ludziom”

  1. A gdyby nie były skrócone owe dni nie przeżyłoby żadne ciało…

    Jeszcze nikt nie zagłosował.
    Proszę Czekać...
  2. O to prosiłem, o tym śniłem.niech i tak się stanie. będę dalej to robić aby zniszczyć ten świat a wraz z nim was.. ludzi.

    Jeszcze nikt nie zagłosował.
    Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.