Ponad połowy miasta już nie ma po ataku dwóch tornad

Są dwie ofiary śmiertelne ataku niezwykle rzadkich bliźniaczych tornad na Pilger w amerykańskim stanie Nebraska. Jedna z nich to 5-letnia dziewczynka. O tym, jak wielkie są zniszczenia, niech świadczy cytat jednego ze świadków żywiołu – „ponad połowy miasta już nie ma, absolutnie nie ma”.

W poniedziałek miejscowość Pilger w stanie Nebraska nawiedziły niezwykle rzadkie bliźniacze tornada. Straty, jakie spowodowały, sprawiły, że gubernator stanu Nebraska Dave Heineman ogłosił stan wyjątkowy. Powołano również Gwardię Narodową, która wspiera służby w usuwaniu szkód.

Dwie ofiary śmiertelne

Jeszcze we wtorek informowaliśmy o jednej ofierze śmiertelnej i 16 rannych. Jednak według najnowszych informacji, zginęły co najmniej dwie osoby. Josh Bennet – zastępca szeryfa w hrabstwie Stanton – podał, że jedną z ofiar jest 5-letnia dziewczynka, drugą – kierowca, który w trakcie nawałnicy znajdował się w okolicy Pilger.

Co najmniej 19 osób trafiło do szpitali. Rzeczniczka placówki medycznej w pobliżu Norfolk Jodi Richey zaznaczyła, że niektóre z ofiar były w stanie krytycznym.

Pliger pół miasta zniszczone przez dwa tornada

Do 75 proc. miasta z uszkodzeniami

Jeśli chodzi o szkody, to są one ogromne. Władze Pilger szacują, że około 50-75 proc. miasta zostało poważnie uszkodzone.

– Ponad połowy miasta już nie ma, absolutnie nie ma – relacjonował komisarz Jerry Weatherholt. – Wygląda na to, że każdy dom w mieście ma uszkodzenia, panuje kompletny bałagan – dodał.

Apokaliptyczne sceny

Pliger pół miasta zniszczone przez dwa tornada

Ci, którzy przeżyli atak tornad, opowiadali, że był przerażający.

Jeden z mieszkańców Pilger Darin Schneider powiedział lokalnym mediom, że w trakcie nawałnicy znalazł się w pobliżu mostu na jeziorze. By uniknąć najgorszego, owinął się swoim ciałem wokół stalowej belki. – Bałem się jak diabli, ale gdybym nie był w pobliżu mostu, nie wiem czy bym przetrwał – mówił Schneider.

Pliger pół miasta zniszczone przez dwa tornada

Larry Nelson spędził załamanie pogody, chowając się w piwnicy u sąsiada. Później okazało się, że nie miał do czego wracać. Jego dom całkowicie zniknął.

Trey Wiśniewski relacjonował, że niebo stało się czarne i wysiadł prąd. Wraz z żoną i zwierzętami schował się w piwnicy. – Moja żona trzymała zwierzęta, a ja trzymałem się jej. Wir mógł nas wciągnąć. Zamiast deszczu padał gruz – informował Wiśniewski.

Sprzyjające warunki

Lokalne służby meteorologiczne zauważyły, że warunki do powstania tornada były w Pilger sprzyjające. Panowała duża wilgotność powietrza, silny wiatr wiał w najniższych partiach atmosfery. Nie spodziewano się jednak, że w tym samym czasie w superkomórce burzowej utworzy się nie jedno, a dwa tornada.

– Podwójne tornada są niezwykłe – mówił Greg Carbin, meteorolog z NOAA (pol. amerykańska Narodowa Administracja ds. Oceanu i Atmosfery) w Norman w stanie Oklahoma. – Takie tornada jak wczoraj pojawiają się niezwykle rzadko, bo co 10-15 lat – dodał.

Źródło: Press-Citizen, National Geographic , TVN meteo Autor: PW/ma

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

One thought on “Ponad połowy miasta już nie ma po ataku dwóch tornad”

  1. Jak sie buduje domy ze sklejki i plyty wiórowej to nie ma co sie dziwic ze przy wiekrzym wietrze sie rozpadaja.Szkoda tylko ludzi

    Jeszcze nikt nie zagłosował.
    Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.