Potencjał nuklearny świata nie zmniejsza się

potencjał nuklearnyRozmiar światowych zbrojeń nuklearnych nie zmniejsza się. Maleje co prawda liczba atomowych głowic, ale zastępują je nowe, dużo groźniejsze i nowocześniejsze. To wnioski z lektury 44. już, dorocznego raportu przedstawionego przez Sztokholmski Międzynarodowy Instytut Badań nad Pokojem (SIPRI).

Ta jedna z czołowych placówek badawczych podaje, że państwa uznawane za mocarstwa nuklearne zmniejszyły w ubiegłym roku liczbę swych głowic jądrowych z 19 tysięcy do 17 256. Są to USA, Rosja, Francja, Wielka Brytania i Chiny. Te ostanie dysponują obecnie 250 głowicami co jest wzrostem o 10 w porównaniu z rokiem ubiegłym.

Oprócz tego są jeszcze kraje posiadające broń jądrową ale nie uznawane na płaszczyźnie międzynarodowej za mocarstwa nuklearne, czyli Indie, Pakistan i Izrael. Posiadały one w sumie w ubiegłym roku od 250 do 290 głowic atomowych. Obecnie liczby te zdaniem SIPRI zwiększyły się do 270-310.

Ponadto jest jeszcze Korea Północna, której potencjał atomowy jest trudny do określenia. SIPRI zwraca przy tym uwagę, że 4400 z tych głowic na świecie jest stale na wyrzutniach gotowych do szybkiego odpalenia.

źródło: wp.pl (tbe, mj)

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.