Potężna dziura koronalna na Słońcu. Czeka nas burza geomagnetyczna

Choć aktywność słoneczna jest stosunkowo niska – na tarczy naszej dziennej gwiazdy niemal nie ma żadnych większych szans, to nie oznacza, że pogoda kosmiczna stała się nudna. Wręcz przeciwnie – przed nami bardzo aktywna burza geomagnetyczna związana z ogromną dziurą koronalną, którą obserwujemy na Słońcu.

Podczas ostatniego obrotu ten sam otwór koronalny spowodował, że wiatr słoneczny osiągnął prędkość do 750 km/s i przez to mieliśmy do czynienia ze stosunkowo aktywnymi burzami geomegnetycznymi. Ich efektem były piękne zorze polarne, jakie mogliśmy obserwować nie tylko na biegunach, ale również na obszarze umiarkowanych szerokości geograficznych.

Jak informuje NOAA, burza geomagnetyczna będzie mieć umiarkowany charakter i prawdopodobnie rozpocznie się w sobotę w ciągu dnia. Nie wiadomo, czy będzie ona wystarczająco silna, by móc obserwować zorze polarne z terenów naszego kraju.

Zwłaszcza dla naszych obserwatorów na półkuli południowej może to być bardziej interesujące wydarzenie, ponieważ tam noce stają się coraz dłuższe.

źródło: krolowa superstar
Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

3 thoughts on “Potężna dziura koronalna na Słońcu. Czeka nas burza geomagnetyczna”

 1. O znowu UFOKI wysysają nam Słoneczko :O . Może w końcu ktoś im akcyzę na paliwo nałoży, może jakiś VAT się przyda? Co oni sobie myślą , że tak bez opodatkowania będą skakać po naszej galaktyce? Myślę, że powinni wysłać nasze służby skarbowe, oni będą wiedzieć co i jak w temacie. Bu ha ha ha.

  Jeszcze nikt nie zagłosował.
  Proszę Czekać...
  1. Na 100% robią to na zlecenie Kima, Towarzysza Putina i Trumpa 😀

   Jeszcze nikt nie zagłosował.
   Proszę Czekać...
 2. Hehe, dziura koronalna to nie żaden otwór.
  „ten sam otwór koronalny spowodował, że wiatr słoneczny osiągnął prędkość do 750 km/s”.

  Dziura koronalna oznacza jedynie brak fal elektromagnetycznych o ścisle określonym przedziale częstotliwości na obserwowanym obszarze.
  Dziury koronalne nie są widoczne z Ziemi. Obserwować z Ziemi możemy plamy słoneczne.

  Dzisiaj zakończyła się ostatnia burza magnetyczna, która trwała kilka dni i osiągała Kp6, czyli poziom G2. Jeśli następna rozpocznie się za dwa dni, to faktycznie szybko.

  Jeszcze nikt nie zagłosował.
  Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.