Potężna dziura koronalna na Słońcu skierowała się prosto w Ziemię

Mieszkańcy regionów polarnych, a być może również umiarkowanych szerokości geograficznych, będą świadkami kolorowych zórz polarnych spowodowanych przejściem potężnego wiatru słonecznego. Aktualnie wiatr pędzi w kierunku Ziemi z prędkością 700 kilometrów na sekundę

Według specjalistów pierwszy kontakt ze zjonizowanym gazem emitowanym przez Słońce będzie mieć miejsce w dniach 7-8 grudnia. Dlatego w tym dniu oczekujemy burzy słabej lub umiarkowanej klasy G1-G2. Choć tego typu słoneczne sztormy nie wywierają poważniejszych konsekwencji dla systemów elektroenergetycznych, eksperci nie wykluczają niewielkich zakłóceń mających wpływ na funkcjonowanie satelitów na orbicie Ziemi.

Źródłem wiatru słonecznego jest tzw. „dziura koronalna” – region w atmosferze Słońca znacznie ograniczonym przez pole magnetyczne. Poniższe zdjęcie zostało zrobione przez amerykańskich specjalistów z NASA Solar Dynamics Observatory w dniu 5 grudnia w celu oceny rozmiaru „dziury” w atmosferze słonecznej.

Eksperci od pogody kosmicznej ostrzegają, że burza będzie trwać stosunkowo dużo bo dziura jest obszerna. Naukowcy z NASA podkreślają również, że wielkość wieńcowych otworów słonecznych dynamicznie się zmienia, a ich wielkość nieco się zmniejszyła. Jak widać na zdjęciu, teraz dziura koronalna zajmuje około jedną trzecią widocznej tarczy słonecznej.

źródło: krolowa-superstar
Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.