Potężna erupcja wulkanu Colima w Meksyku

Wulkan Colima Meksyk

W środę 21 stycznia doszło du dużej erupcji wulkanu Colima, z którego na samym początku wyleciała z dużą prędkością ogromna chmura popiołu osiągając wysokość 4 kilometrów a po zboczach zaczęły spływać rzeki lawy. Colima to jeden z najniebezpieczniejszych wulkanów w Ameryce Środkowej Potężną erupcję wulkanu Colima w Środkowej Ameryce uchwyciła kamera internetowa służąca do monitorowania wulkanu. Podczas eksplozji po stromych zboczach wulkanu zaczęła spływać lawa a wulkan wyemitował do atmosfery ogromną chmurę popiołu, która z wiejącym wiatrem przemieszcza się w kierunku północno-wschodnim.

Chociaż meksykańska Dyrekcja Obrony Cywilnej donosi, że chmura popiołu nie powinna opadać na wioski położone u stop wulkanu, tego typu opady, zmieszane z deszczem, odnotowano w miastach Tuxpan, Sapotiltik i Ciudad Guzman w Jalisco. Colima, znany też jako ognisty wulkan, znajduje się w południowo-zachodnim Meksyku, 690 km na północny-zachód od Mexico City, na obszarze Colima i Jalisco.

Do podobnego zjawiska w kalderze Colimy doszło w listopadzie 2014 r. Wówczas wulkan wystrzelił kolumnę popiołu i gazów na wysokość 5 km.

Według wulkanologów od 1585 roku wulkan Colima uaktywniał się 30 razy, w tym doszło do kilku intensywnych erupcji w latach 90. ubiegłego wieku. Aktualnie trwająca aktywność wulkanu jest nieco słabsza od tej z 2005, kiedy wskutek erupcji ewakuowano kilka tysięcy ludzi – podaje AP.

Wulkan Colima Meksyk

Wulkan Colima Meksyk

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.