Potężna katastrofa ekologiczna w Izraelu. Wyciekło 3 miliony litrów ropy naftowej

Izrael katastrofa ekologiczna wyciek ropy naftowejJak podają izraelskie władze, z uszkodzonego ropociągu w południowej części kraju wydostało się miliony litrów ropy naftowej. Mówi się o jednej z największych katastrof ekologicznych w historii Izraela. Zobacz skale wycieku.

– W środę doszło do skażenia środowiska pustyni Negew, przez którą biegnie część rurociągu Ejlat-Aszkelon – poinformowały w czwartek 4 grudnia izraelskie władze.

Podczas prowadzonych na 18 kilometrze prac konserwatorskich doszło do uszkodzenia, w wyniku którego rura rozszczelniła się. Wskutek nieszczęśliwego wypadku na obszar około 2 tys. ha pustyni wylały się miliony litrów ropy naftowej. Wyciek został zatrzymany dopiero w pobliżu granicy z Jordanią.

Skażone hektary cennej pustyni

Skażony obszar jest częścią Izraelskiego Parku Narodowego i jest domem dla kilku rzadkich gatunków, w tym reintrodukowanego tutaj daniela mezopotamskiego, uznanego za gatunek zagrożony kompletnym wyginięciem. Ekolodzy podkreślają, że przez utrzymującą się suszę ryzyko, że ropa mogłaby „ześlizgnąć się” do Morza Czerwonego są znikome.

– Nie ulega jednak wątpliwości, że lokalna flora i fauna, w tym również jej najmniejsi przedstawiciele w postaci owadów, zostały poważnie poszkodowane – podkreśla Doron Nissim z Izraelskiego Parku Narodowego, obejmującego pieczę nad skażonym obecnie terenem.

Zamknięcia i odwołania

W wyniku rozszczelnienia się rurociągu i wycieku ropy poszkodowane jest nie tylko środowisko. Troje ludzi trafiło do szpitala, nawdychawszy się oparów.

Ministerstwo Środowiska zarządziło natychmiastowe zamknięcie trasy biegnącej wzdłuż rozszczelnionego rurociągu. Zdecydowano również o odwołaniu trójboju, którego część trasy przebiegała przez zalany ropą naftową obszar.

Długa rehabilitacja

– Rewitalizacja środowiska zajmie długie lata – potwierdza minister środowiska Guy Samet. Nissim zwraca uwagę, że choć najprawdopodobniej wyspecjalizowane pompy odessą większość cennego i trującego płynu, osuszając pustynie, konieczne okaże się mechaniczne usuwanie zanieczyszczonego materiału ziemnego.

 

Izrael katastrofa ekologiczna wyciek ropy naftowej

Izrael katastrofa ekologiczna wyciek ropy naftowej

Izrael katastrofa ekologiczna wyciek ropy naftowej

Izrael katastrofa ekologiczna wyciek ropy naftowej

 

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

2 thoughts on “Potężna katastrofa ekologiczna w Izraelu. Wyciekło 3 miliony litrów ropy naftowej”

  1. Tyle ropy ze miałbym do auta na całe życie 😛 tylko trza bybyło dieslem śmigać 😛

    Jeszcze nikt nie zagłosował.
    Proszę Czekać...
  2. Zydy szukac nowej ziemi w Polsce przyjma was z otwartymi ramionami.szalom.

    Jeszcze nikt nie zagłosował.
    Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.