Potężne trzęsienia ziemi niszczy Indonezję a później dobija ją ogromne tsunami

tsunami indonezja trzesienie ziemi

Co najmniej 384 osoby zginęły po wczorajszym potężnym trzęsieniu ziemi i fali tsunami, które uderzyły w Palu na wyspie Sulawesi w Indonezji – poinformował urzędnicy, większość zginęła, gdy fala tsunami uderzyła w wybrzeże nadmorskiego miasta Palu.

indonezja trzesienie ziemi

Silne wstrząsy wtórne wciąż niepokoją przebywających na ulicach mieszkańców malowniczego nadmorskiego miasta, które zostało zniszczone przez wysoką, 6-metrową falę tsunami. Agencja Associated Press pisze, że tsunami zmiotła z powierzchni ziemi kilka tysięcy domów wzdłuż linii brzegowej w co najmniej dwóch miejscowościach na wyspie Sulawesi.

Materiały filmowe zdobyte przez świadków, przedstawiane w lokalnej telewizji, przedstawiają ogromną ścianę wody, która rozbija się o domy, porozrzucane konterery, a także przechylony w wyniku uderzenia fali meczet.

Trzęsienie ziemi w Indonezji z wielu kamer:

„Kiedy wczoraj pojawiło się zagrożenie falami tsunami, ludzie w dalszym ciągu przebywali na plażach i nie chcieli uciekać. Stali się ofiarami” – powiedział na konferencji prasowej w Dżakarcie Sutopo Purwo Nugroho, rzecznik indonezyjskiej agencji ds. Łagodzenia skutków katastrof BNPB.

Setki ludzi przygotowywało się na festiwal plażowy z okazji rocznicy Palu. Festiwal miał się rozpocząć w piątek wieczorem. Gdy morze zaczęło się cofać, ludzie uciekali wysoko na drzewa, by uciec przed tsunami i przetrwać.

Następstwem potężnego trzęsienia ziemi było powstanie wielkiej fali tsunami, która uderzyła w ląd:

„Ciała ofiar znaleziono w kilku miejscach, ponieważ były przykryte gruzami zawalonych budynków lub zostały porwane przez tsunami… wciąż gromadzimy dane” – powiedział w sobotę rzecznik Narodowej Agencji Łagodzenia Skutków Klęsk Żywiołowych, Sutopo Purwo Nugroho.

Zdjęcia udostępnione przez władze pokazały ciała ofiar układane w sobotę wzdłuż ulicy, niektóre w torbach, a niektóre z twarzami przykrytymi ubraniami.

Rzecznik Narodowej Agencji ds. Łagodzenia Katastrof, Nugroho, powiedział, że ponad pół tysiąca osób zostało rannych, a liczba ofiar z pewnością wzrośnie.

Setki rannych otrzymało pierwszą pomoc w prowizorycznych namiotach wzniesionych na zewnątrz – pokazały ujęcia telewizyjne. Trzęsienie ziemi i tsunami spowodowały przerwy w dostawach energii, co utrudniło komunikację wokół Palu. W sobotę władze nadal miały trudności z koordynacją działań ratowniczych. Szef resortu bezpieczeństwa Wiranto powiedział TVOne, że wojsko zaczęło wysyłać samoloty transportowe ze stolicy Dżakarty z pomocą humanitarną.

Zawieszono działanie lotniska na Palu z powodu uszkodzenia pasa startowego oraz wieży kontroli lotów w wyniku piątkowego trzęsienia ziemi. Władze jednak nie wykluczają wznowienia działalności lotniska jeszcze w sobotę, by umożliwić lądowanie samolotów z pomocą. „Mamy nadzieję, że lotnisko może zostać ponownie otwarte dla samolotów przewożących pomoc ofiarom klęsk żywiołowych” – powiedział Yohannes Sirait z AirNav, agencji zarządzania ruchem lotniczym.

Metro TV pokazało amatorskie nagranie, które przedstawia ogromne rozlewiska pozostawione po tsunami, most, który został zmyty przez fale, duże pęknięcia na drogach i mocno zniszczone budynki. Nugroho określił zniszczenia jako „rozległe”, gdy pod wpływem wstrząsu i fali tsunami zawaliły się tysiące domów, szpitali, centrów handlowych i hoteli. Główna droga do Palu została zablokowana z powodu osunięcia ziemi.
Tezar Kodongan, mieszkaniec Palu, który jest autorem jedno z nagrań wideo powiedział stacji telewizyjnej, że niektóre zabytki w mieście zostały poważnie uszkodzone. „W obszarze dotkniętym kataklizmem nie zarządzono jeszcze przeprowadzenia ewakuacji” – dodał.

Telewizja indonezyjska pokazała również film potężnej fali uderzającej w Palu, z ludźmi krzyczącymi i biegnących w strachu. Woda uderzyła w budynki i zniszczyła meczet.

Ogromne trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,5 stopnia w skali Richtera odnotowano w pobliżu wyspy Sulawesi, na wschód od Borneo, na głębokości 10 kilometrów. Amerykańska Służba Geologiczna poinformowała, że piątkowe wstrząsy były skoncentrowane 78 kilometrów na północ od miasta Palu, stolicy prowincji Środkowe Sulawesi.

Indyjska agencja meteorologiczno-geofizyczna BMKG wydała ostrzeżenia przed tsunami po trzęsieniu ziemi, ale odwołała je 34 minuty później. Agencja była powszechnie krytykowana za to, że nie poinformowała o tsunami, które nawiedziło Palu w piątek, chociaż urzędnicy twierdzą, że fale pojawiły się w czasie, kiedy ostrzeżenie jeszcze obowiązywało.

Wielu ludzi pisze na Twitterze, że nie jest w stanie nawiązać kontaktu z bliskimi. „Moja rodzina w Palu jest nieosiągalna. Nie działają telefony, Internet, dosłownie nic” – napisał użytkownik Twittera @noyvionella.

Wcześniejszy wstrząs o sile 6,1 zniszczył kilka domów, zabił co najmniej jedną osobę, a 10 odniosło obrażenia – potwierdziły władze lokalne. Na razie nieznana jest wielkość zniszczeń spowodowanych przez główny wstrząs, ale będą z pewnością będą bardzo duże. Dostęp do kilku miejsc ograniczyły liczne osuwiska.

Palu i Donggala są domem dla ponad 600 000 tys. osób. Prezydent Joko Widodo powiedział w sobotę, że wojska są w drodze do regionu, aby wzmocnić zespoły ratownicze i pomóc odzyskać ciała.

Seria trzęsień ziemi w lipcu i sierpniu zabiła prawie 500 osób na wakacyjnej wyspie Lombok, setki kilometrów na południowy-zachód od wyspy Sulawesi.
Indonezja leży na Pacyficznym Pierścieniu Ognia i jest podatna na potężne trzęsienia ziemi i wybuchy wulkanów. W 2004 r. duży wstrząs o magnitudzie 9,1 stopnia uderzył w północną indonezyjską wyspę Sumatra, wywołując ogromną falę tsunami na Oceanie Indyjskim. Ta zabiła 226 tys. ludzi w 13 krajach, w tym ponad 120 000 w Indonezji

Źródło: krolowasuperstarblog.wordpress.com

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o