Potężne trzęsienie ziemi we Włoszech. Połowa miasta zawalona WIDEO

Silne trzęsienie Ziemi nawiedziło w nocy środkową część Włoch, szczególnie ucierpiało miasto Amatrice, położone w regionie Lacjum. Wstrząsy były odczuwalne także w Rzymie.Trzęsienie było płytkie, stąd tak wielkie zniszczenia.

trzęsienie ziemi

W nocy, z wtorku na środę, silne trzęsienie Ziemi o sile 6,2 w skali Richtera miało miejsce środkową część Włoch. Epicentrum było na poziomie 7-10 km w głąb Ziemi, było więc stosunkowo płytkie.

trzesienie Ziemi

Szkody mogły być większe

Dr hab. Wojciech Dębski z Instytutu Geofizyki PAN uważa, że trzęsienie Ziemi o sile 6 – 6,2 było silne, ale nie klasyfikowane jako tragiczne i można się go było spodziewać w tym rejonie. – Zasięg trzęsienia Ziemi zależy od głębokości na jakiej nastąpiło. Jeżeli trzęsienie jest głębokie, taki obszar jest stosunkowo duży, w przypadku tego rodzaju trzęsienia Ziemi nawet do 300 km. Jeżeli trzęsienie jest płytkie, szkody powierzchniowe mogą być większe. Szkody nie są uzależnione od magnitudy, ale od tego jak energia wyzwalała się w ognisku trzęsienia Ziemi, jakiego typu ruchy, w jakim obszarze i w jakim środowisku geologicznym wystąpiły, czyli jaki rodzaj skały jest w miejscu trzęsienia – tłumaczy Dębski.

trzesienie Ziemi

„Miasta już tutaj nie ma”

„Miasta już tutaj nie ma”- mówi burmistrz miasta Amatrice. Pierwsze uderzenia miały miejsce o godzinie 3.36 i były szeroko odczuwalne w środkowej części kraju. Wstrząsy odczuwane były również w Rzymie. Mieszkańcy stolicy długo czuli kołysanie, a następnie wstrząsy wtórne.

trzesienie Ziemi

Najbardziej poszkodowane tereny

Największe straty odnotowano w miastach Amatice, Accumoli i Nursji. Jak na razie wiadomo, sześć osób straciło życie. Pod gruzami ludzie wciąż czekają na ratunek. – Drogi do i z miasta są odcięte. Połowy miasta nie ma – powiedział burmistrz Amatrice, Sergio Pirozzi dla RAI. – Ludzie są pod gruzami… Osunęła się ziemia i może zapaść się most – dodał.

W 2009 roku trzęsienie o sile 6,3 w skali Richtera nawiedziło ten sam region Włoch. Zginęło wtedy 300 osób. Trzęsienie nawiedziło wtedy miasto L’Aquila, znajujące się około 90 km na południe od miejsca dzisiejszych wydarzeń.

trzesienie Ziemi

trzesienie Ziemi

trzesienie Ziemi

trzesienie Ziemi

trzesienie Ziemi

Źródło: hosted.ap.org/, tvn meteo Autor: agr/jap
Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.