Potężne trzęsienie ziemi koło Nowej Irlandii. Prognozowane są 3 metrowe fale tsunami

Ziemią zatrzęsła się tuż przy Nowej Irlandii, wyspie na Pacyfiku. Wystąpiły tam wstrząsy o magnitudzie 7,9.

Początkowo geolodzy z USGS określili trzęsienie magnitudą 8. Obecnie obniżyli jej wartość do 7,9.

Wstrząsy wystąpiły o godz. 11:51 (polskiego czasu) na głębokości 103 kilometrów u wybrzeży Nowej Irlandii, wyspy na Pacyfiku, stanowiącej najdalej na północny wschód wysuniętą prowincję Papui-Nowej Gwinei.

O godz. 12:22 (polskiego czasu) w pobliżu, na głębokości 89 kilometrów, odnotowano kolejne wstrząsy o magnitudzie 5,5. A po kolejnych pięciu minutach następne. Tym razem o magnitudzie 6,3, na głębokości 35,9 kilometra.

Nie ma doniesień o ofiarach ani zniszczeniach.

Możliwe tsunami

Mogą wystąpić rozprzestrzeniające się i niebezpieczne sięgające trzech metrów fale tsunami – podaje w komunikacie centrum ostrzegania przed tsunami na Pacyfiku (PTWC). Fale mogą pojawić się w ciągu kolejnych trzech godzin. Nie tylko u wybrzeży Papui-Nowej Gwinei, ale także przy Indonezji, Wyspach Salomona, Pohnpei, Chuuk, Nauru, Kosrae i Vanuatu.

Władze Nowej Zelandii zapewniają jednak, że nie ma potrzeby ewakuacji. Proszą mieszkańców, aby nie wychodzili na plaże. W ostatnim komunikacie znoszą też ostrzeżenie o tsunami dla Nowej Zelandii. Nie ma także zagrożenia na Hawajach i w Australii.

Pacyficzny Pierścień Ognia

Trzęsienia ziemi są częste w Papui-Nowej Gwinei, która leży na Pacyficznym Pierścieniu Ognia. Miejscu wzmożonej aktywności sejsmicznej, spowodowanej tarciami między płytami tektonicznymi.

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o