Potężne trzęsienie ziemi w okolicach wysp Salomona – groźba wystąpienia tsunami

0
8

Wyspy Salomona nawiedziło trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,7. Pojawił się również wstrząs wtórny. Jest ryzyko powstania fali tsunami na archipelagu oraz w sąsiednich państwach.

O godzinie 18.38 czasu polskiego doszło do silnego trzęsienia ziemi na Wyspach Salomona. Znajdują się one na wschód od Australii na Oceanie Spokojnym. Geolodzy z USGS określili magnitudę wstrząsów na 7,7, choć początkowo podali 8. Trzęsienie było na głębokości 48,7 km a epicentrum znajdowało się 68 km na południowy zachód od miejscowości Kirakira.

O godzinie 19.03 czasu polskiego doszło do wstrząsu wtórnego – 66 km na zachód od Kirakira. Miało magnitudę 5,5.

Ryzyko tsunami

Eksperci ostrzegają przed falą tsunami. Może się pojawić do trzech godzin od chwili wstrząsu. Zagrożeni nią są mieszkańcy liczącej ponad pół miliona mieszkańców Wyspy Salomona, a także sąsiednich archipelagów: Vanuatu, Papuy i Nowej Gwinei, Nauru, Nowej Kaledonii i Tuvalu.

Pacyficzne Centrum Ostrzegania przed Tsunami ostrzega, że fala tsunami może dotrzeć również do Hawajów. Najpóźniej dotarłaby w piątek do godziny 2 naszego czasu.

Pierścień ognia

Wyspy Salomona znajdują się w wyspiarskim obszarze południowo-wschodniej Oceanii. To region znany z trzęsień ziemi, ponieważ leży na tzw. Pacyficznym Pierścieniu Ognia, który okalając cały Ocean Spokojny ciągnie się nawet do Kalifornii, gdzie w czwartek przed godziną 16 czasu polskiego doszło do silnego trzęsienia ziemi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.