Potężne trzęsienie ziemi i tsunami w Chile. Wprowadzono stan klęski żywiołowej

Potężne trzęsienie ziemi o magnitudzie 8,2 nawiedziło minionej nocy Chile w Ameryce Południowej. Wstrząs wywołał 2-metrowe tsunami, które uderzyło w wybrzeża. Liczba zabitych i rannych ciągle rośnie, panuje chaos.

Przez całą drugą połowę marca u zachodnich wybrzeży Chile, pod dnem Pacyfiku, pojawiały się silne wstrząsy. Co najmniej siedem z nich miało magnitudę przekraczającą 6. Wstrząs z 16 marca spowodował wyzwolenie niedużego, 32-centymetrowego tsunami.

Władze zdecydowały się wówczas na ewakuację 100 tysięcy ludzi na wyżej położone obszary. Obawy okazały się uzasadnione, ponieważ wstrząsy pojawiały się niemal codziennie, aż minionej nocy nastąpiło ich apogeum.

Chile trzęsienie ziemi i tsunami

O godzinie 1:46 czasu polskiego pod dnem Oceanu Spokojnego, około 100 kilometrów na zachód od miasta Iquique, doszło do wstrząsu o magnitudzie 8,2. Powstały fale tsunami, które uderzyły w północne wybrzeża Chile, w pasie od miasta Arica na północy po Iquique na południu.

Według obserwatorów najwyższe tsunami miało około 2 metrów, a więc miało średnią wysokość. Nie wiadomo jakie zniszczenia poczyniły, podobnie jak trzęsienie, ponieważ trwa obecnie akcja ratownicza i szacowanie szkód.

Chile tsunami po trzęsieniu ziemi o sile 8

Tysiące ludzi uciekło w popłochu na najbliższe wzniesienia, gdzie koczują aż do tej chwili. Władze informują, że zginęło co najmniej 5 osób, część z nich zmarło na zawał serca z powodu przerażenia.

Najbardziej ucierpiało miasto Iquique, gdzie w gruzy obróciło się bardzo wiele budynków. Ulice wyglądają, jak po bombardowaniu. Ekipy ratownicze z psami przeszukują rumowiska w poszukiwaniu sygnałów od zasypanych.

Chile tsunami po trzęsieniu ziemi o sile 8

Na skutek wstrząsu zawalił się mur jednego z zakładów karnych, na skutek czego uciekło około 300 więzionych tam kobiet. Mogą one stanowić zagrożenie dla mieszkańców regionu. Trwa ich poszukiwanie.

Arica, miasto uważane za najbardziej suche na świecie, ponieważ deszcz potrafił tam nie padać całymi latami, pogrążyło się w ciemnościach. Energetycy informują, że przerwy w dostawie prądu obejmują nawet 90 procent gospodarstw domowych i zakładów pracy.

Władze Chile natychmiast ogłosiły stan klęski żywiołowej w północnych regionach Arica i Tarapaca, aby móc uruchomić pomoc dla mieszkańców. W region wysłano służby, które mają utrzymać porządek i ograniczyć grabieże.

Po trzęsieniu ziemi nastąpiło odchylenie planety

Tymczasem naukowcy z Jet Propulsion Laboratory, należącego do NASA, obliczyli, że po tak silnym wstrząsie oś Ziemi uległa odchyleniu o około 8 centymetrów. To oznacza, że jeden pełny obrót Ziemi wokół własnej osi, a co za tym idzie także dzień, wydłuży się o 1,26 mikrosekundy.

Wybrzeża Chile to jedno z najbardziej aktywnych sejsmicznie miejsc na świecie. To właśnie tam doszło do najpotężniejszego wstrząsu w historii pomiarów. 22 maja 1960 roku trzęsienie osiągnęło rekordową magnitudę 9,5 stopnia. Niszczycielskie tsunami zabiło wówczas 1,6 tysiąca osób.

Wcześniej również dochodziło do katastrofalnych trzęsień. Podczas jednego z nich, 13 sierpnia 1868 roku, ziemia zadrżała z siłą 9 stopni. Tsunami, które wówczas uderzyło w wybrzeża, odebrało życie 25 tysiącom ludzi.

Najświeższym kataklizmem było tsunami z 27 lutego 2010 roku, które nawiedziło Chile po wstrząsie o magnitudzie 8,8 stopnia. Wdzierające się w głąb lądu fale pozbawiły życia przeszło pół tysiąca osób.

Chile trzęsienie ziemi i tsunami

źródło: Twoja Pogoda

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

One thought on “Potężne trzęsienie ziemi i tsunami w Chile. Wprowadzono stan klęski żywiołowej”

  1. Przed chwilą na południe od Panamy trzęsienie ziemi 5.9 na głębokości 38 kilometrów

    Jeszcze nikt nie zagłosował.
    Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.