Potężne trzęsienie ziemi w Meksyku o magnitudzie 7.2

Meksyk potężne trzęsienie ziemi magnituda 7.2Meksyk nawiedził w ostatnich godzinach jeden z najsilniejszych wstrząsów ziemi od początku tego wieku. Mieszkańcy, którzy przygotowują się do świąt, wpadli w panikę. Zakołysały się wieżowce w Mexico City.

Potężne trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,2 nawiedziło dzisiaj o 16:27 czasu polskiego (9:27 czasu miejscowego) południową część Meksyku, w momencie, gdy miliony mieszkańców przygotowują się do świąt, a kraj przeżywa istny najazd turystów.

Meksyk trzęsienie ziemi

Epicentrum znajdowało się w rejonie miasta Técpan de Galeana w stanie Guerrero na południu Meksyku. Ognisko wstrząsu położone było około 50 kilometrów pod powierzchnią ziemi.

Region zamieszkuje kilkaset tysięcy ludzi. Najbliższym większym miastem jest Acapulco, znajdujące się w promieniu 100 kilometrów na południowy wschód od epicentrum.

Wstrząs był na tyle silny, że zakołysały się wieżowce w stolicy kraju, mieście Mexico City, które jest oddalone od epicentrum o 273 kilometry. Na szczęście zniszczenia okazały się niewielkie.

Meksyk potężne trzęsienie ziemi magnituda 7.2

Meksyk potężne trzęsienie ziemi magnituda 7.2

W kilku miejscach osunęły się ściany starszych budynków i popękały szyby w oknach. Lokalne władze ogłosiły, że pomimo iż wstrząs był silny i w pierwszej chwili obawiano się dużych szkód, to jednak nie doszło do większych incydentów. Najważniejsze, że nikt nie odniósł obrażeń.

 

Do wstrząsu o podobnej sile (magnituda 7,3) doszło tam 20 marca 2012 roku. Wówczas zginęły 2 osoby. Meksyk jest krajem aktywnym sejsmicznie. 19 września 1985 roku wstrząs o magnitudzie 8 nawiedził stolicę kraju. Na skutek historycznego kataklizmu zginęło 40 tysięcy ludzi.

Dzisiejsze trzęsienie jest już kolejnym z całej serii, która nawiedza różne regiony świata. Potężne wstrząsy w ostatnich dniach i tygodniach odnotowano m.in. w Chile, Peru, Panamie, Nikaragui, Meksyku, na Wyspach Salomona i Papui-Nowej Gwinei.

Sejsmolodzy odnotowują wyraźny wzrost aktywności sejsmicznej, przede wszystkim w rejonie tzw. Pacyficznego Pierścienia Ognia, obejmującego obszar Oceanu Spokojnego. Od początku tego roku w trzęsieniach ziemi zginęło już 6 osób, a kilkaset zostało rannych.

źródło:TwojaPogoda.pl

Wspomóż nasz rozwój i Udostępnij:

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o