Potężny cyklon uderzy w Fidżi. Prędkość wiatru dochodzi do 325 km/h

W sobotę 20 lutego na Fidżi ogłoszono ogólnokrajową godzinę policyjną. Linie lotnicze wstrzymują loty, a premier ostrzega mieszkańców i zaleca im znalezienie schronienia przed cyklonem, który może okazać się najpotężniejszym w historii na terenie wysp pacyficznych.

cyklon tropikalny

Po tym, jak w zeszłym tygodniu cyklon tropikalny Winston uderzył w wyspy Tonga, nasilił się i zmienił tor. Teraz podąża w kierunku miasta Suva, stolicy Fidżi, z prędkością 230 km/h, a porywy wiatru dochodzą do 325 km/h.

cyklon tropikalny

cyklon tropikalny

Należy znaleźć schronienie

Premier Fidżi Frank Bainimarama ostrzega mieszkańców, żeby przygotowali się na „okropne wydarzenie”.

– Nie możemy być beztroscy. Jestem szczególnie zaniepokojony tym, że niektórzy ludzie na obszarach miejskich zdają się nie zauważać powagi zagrożenia – mówi Bainimarama.

O tym, że została zastosowana godzina policyjna, rząd poinformował na Facebooku. Zaczęła ona obowiązywać od 18 lokalnego czasu. Dla populacji prawie 900 tys. osób ogłoszono listę 758 ośrodków ewakuacyjnych.

cyklon tropikalny

Jest nadzieja

Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej (UN Office for the Coordination of Humanitarian Affairs – OCHA) ogłosiło, że cyklon obrał taką drogę, że być może Suva nie odczuje pełnej siły jego wiatru. W skali Saffira-Simpsona, określającej siłę huraganu, Winston został sklasyfikowany jako cyklon piątej, czyli najwyższej kategorii.

Huragany o tej sile powodują całkowite zrywanie dachów domów, budynków użytkowych i przemysłowych oraz zniszczenie niektórych budynków z możliwością całkowitego rozwiania mniejszych konstrukcji. Możliwe są także powodzie występujące na dużym terenie. Czasami wymagana jest całkowita ewakuacja ludności.

W związku z zawieszeniem ruchu powietrznego na lotnisku Nadi na Fidżi linie lotnicze Virgin i Jetstar wstrzymały loty w obie strony.

Źródło: Reuters TV, tvn meteo, Wikipedia Autor: zupi/map
Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.