Powietrze z nad Sahary, 36 stopni i bardzo niebezpieczne burze nad Polską

Najbliższe dni przyniosą temperaturę powyżej 30 stopni. Napłynie do nas też chłodniejsze powietrze z zachodu, przez co w weekend miejscami będą tworzyć się burze gwałtowne i bardzo niebezpieczne burze.

Właśnie rozpoczęła się seria upałów. W środę temperatura przekroczy 30 stopni jedynie na południowym wschodzie kraju, jednak w najbliższych dniach gorąco zrobi się w całej Polsce.

gwaltowne burze

– Za kilka dni nie będzie ani jednego miasta w Polsce, w którym temperatura nie wzrosłaby powyżej 30 st. C – mówi Wasilewski. – Kluczową rolę będzie odgrywać wyż, który już teraz jest nad Polską. On za kilka dni znajdzie się na północny wschód od naszego kraju, mniej więcej nad Białorusią, Litwą i częściowo nad Polską – dodaje.

Wyż ściągnie do nas upały

Właśnie za sprawą tego wyżu napłynie do nas gorące powietrze znad Afryki.

– Zgodnie z cyrkulacją, która jest naokoło wyżu, zacznie on z dalekiego południa – nie tylko z południa Europy, ale z Afryki – ściągać do nas bardzo gorące powietrze. To będzie powietrze zwrotnikowe, płynące do nas takim szerokim i bardzo mocnym strumieniem, w którym temperatura może wzrosnąć do 36 st. C – mówi Wasilewski. – To będzie afrykańskie powietrze prosto znad Sahary – dodaje.

upał

Chłodny front z zachodu

Po kilku dniach upałów pogodę w Polsce będzie kształtować także niż znad Wysp Brytyjskich. On sprowadzi do zachodniej części kraju chłodniejsze powietrze. Niż jest bardzo istotny, ponieważ odchodzi od niego chłodny front, który zmierza w stronę Polski.

– Ten front będzie podążać w kierunku wschodnim, czyli w kierunku Polski, i za kilka dni, a dokładnie w czasie weekendu, on dotrze do nas – tłumaczy Wasilewski. – To chłodniejsze powietrze płynące za frontem z północy i północnego zachodu zderzy się z tym upałem, który jest nad Polską.

– Na styku tych dwóch różnych mas powietrza powstaną burze i gwałtowne opady, przede wszystkim w zachodniej Polsce – mówi prezenter TVN Meteo.

Uwaga: za frontem napłynie powietrze chłodniejsze nawet o kilkanaście stopni.

Źródło: tvn24 Autor: zupi/map
Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.