Powstaje gigantyczny radioteleskop do szukania obcej cywilizacji

Władze Chin będą musiały wysiedlić 10 tys. osób z miejsca, gdzie ma powstać największy na świecie radioteleskop, który pomoże w poszukiwaniu życia poza naszą galaktyką.

500-metrowy Aperture Spherical Radio Telescope (FAST) zlokalizowany będzie pomiędzy wzgórzami, w południowo-zachodniej prowincji Chin – Huizhou. Zacznie działać jeszcze w tym roku.

radioteleskop

radioteleskop

Przesiedlenie mieszkańców

Władze prowincji będą musiały przesiedlić 9110 mieszkańców, którzy żyją w promieniu pięciu kilometrów od urządzenia przed wrześniem tego roku. Otrzymają oni po 12 tys. yuanów (1,8 tys. amerykańskich dolarów) jako wsparcie finansowe na znalezienie nowego miejsca do życia.

FAST będzie znacznie większy od obecnie największego radioteleskopu, w Obserwatorium Arecibo w Portoryko (średnica wynosi 300 metrów).

radioteleskop

radioteleskop

Poszukiwanie obcej cywilizacji

Generalny dyrektor Chińskiego Towarzystwa Astronomicznego powiedział, że będzie to teleskop o wysokim poziomie wrażliwości, który pomoże astronomom znaleźć ślady inteligentnego życia poza granicami naszej galaktyki.

W przeszłości Chiny niejednokrotnie przesiedlały setki tysięcy osób, by zrobić miejsce dla ogromnych projektów infrastrukturalnych, takich jak kanały i zapory. Większość wysiedleńców skarży się na zbyt niskie odszkodowania. Jednak miejsce na zbudowanie teleskopu zostało celowo wybrane, ponieważ w okolicy nie znajdują się większe miasta, a obszar jest stosunkowo słabo zaludniony.

Źródło: rawstory.com, tvn meteo Autor: mab/jap

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Hator Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Hator
Gość
Hator

Ambitne plany a przeznaczenie militarne, taki chiński Echelon
Chińczycy chcą podbijać kosmos i brakuje im dobrego ucha