Powstaje rekordowa dziura ozonowa

Czy wyjątkowo niskie temperatury, które zapanowały w stratosferze na półkuli północnej, przyniosą rekordową dziurę ozonową do Arktyki? Jak wynika z nowego raportu Alfred Wegener Institute for Polar and Marine Research warunki są w pełni sprzyjające obniżeniu poziomu ozonu na polarnej północy.

dziura ozonowa

Będzie rekord?

„Masy powietrza z tymi niezwykłymi warunkami są aktualnie łapane w wir niskiego ciśnienia wysoko nad Arktyką” – powiedział w komunikacie prasowym Markus Rex, chemik atmosfery. „Transport ozonu do wiru pozostaje na niskim poziomie. Do połowy lutego ponad jedna czwarta całkowitej warstwy ozonu nad Arktyką ulegnie chemicznemu zniszczeniu. Od tego czasu zmniejszenie O2 nabierze tempa, gdy bardziej intensywne światło słoneczne wraca nad obszary polarne półkuli północnej pod koniec nocy polarnej” – dodaje. Eksperci obawiają się, że dziura ozonowa w Arktyce będzie w tym roku bardzo dużą, ponieważ wir utrzyma się do końca marca.

„Obawy zbyt wczesne”

Jednak pomimo czesnych przewidywań, wielu naukowców podchodzi do tych prognoz dość sceptycznie. Geir Braathen, starszy meteorolog z World Meteorological Organization’s Atmospheric and Environment Research Division, uważa, że obawy dotyczące rekordowej dziury ozonowej są zbyt wczesne. „Jest jeszcze zbyt wcześnie, aby podać dokładną ocenę tegorocznej utraty ozonu w Arktyce” – napisał w e-mailu. „Słońce dopiero powraca do Arktyki po nocy polarnej, a do większości reakcji chemicznych, które niszczą ozon, potrzebne jest jego światło” – dodaje. „Rzeczywiście, niezwykle niskie temperatury, jakie zapanowały w stratosferze w styczniu, mogą sprzyjać szybszej utracie warstwy ozonowej w lutym i marcu, kiedy Słońce wraca nad Arktykę” – dodaje.

„Temperatury w stratosferze rosły trochę w ciągu ostatnich kilku dni, ale przewiduje się ponownego spadku w następnym tygodniu. Jeśli temperatury pozostaną na niskim poziomie przez jeszcze kolejne kilka tygodni, istnieje możliwość znacznego zubożenia ozonu. Ale prognozy powyżej tygodnia obarczone są dużym błędem, więc jest zbyt wcześnie, aby powiedzieć coś pewnego o tym, co się wydarzy w przyszłości” – podkreśla.

Rekordowo zimno

Braathen pragnie zauważyć, że od początku lutego ubyło około 20 procent wartości całkowitej kolumny ozonu w Arktyce.Bill Rendel, starszy naukowiec z Atmospheric Chemistry Observations and Modeling Lab w National Center for Atmospheric Research, powiedział na łamach weather.com, że styczeń był prawdopodobnie najzimniejszym w Arktyce w całej historii pomiarów. „Jeśli temperatura spada w dół, prawie na pewno możemy się spodziewać dużej dziury ozonowej. „Ale to może iść w drugą stronę … Nikt nie wie, co wydarzy się w marcu lub kwietniu” – podkreśla.
Paul Newman, szef Nauk Atmosferycznych w Wydziale Nauk o Ziemi Goddard Space Flight Center NASA powiedział, że jego zespół ściśle monitoruje sytuację w Arktyce, ale także on studzi emocje, twierdząc, że jest zbyt wcześnie, aby jednoznacznie powiedzieć, czy będzie rekordowa utrata ozonu w tym roku.

„W chwili obecnej nie ma rekordowych strat poziomu ozonu w Arktyce” – mówi Newman. „Dr Rex prognozuje dalszy spadek ozonu. Ale w tej chwili nie ma żadnej dużej dziury ozonowej”. Newman wyjaśnia, że choć w Arktyce mroźna zima mija, a lodowate temperatury umożliwiają powstawanie tzw. chmur polarnych, dynamika i transport powietrza bogatego w ozon (lub jego brak) pozostaje na normalnym poziomie. Stagnacja warunków atmosferycznych pozwoliła na rekordowe przerzedzenie warstwy ozonowej w Arktyce w 2011 roku.
„Duże straty, o jakich ostrzega dr Rex, będą uzależnione od tego, jak zimno będzie pod koniec marca” – uważa Newman.

źródło: krolowa-superstar

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

One thought on “Powstaje rekordowa dziura ozonowa”

  1. Coś Ci się kolego porypało… na obrazku tytułowym jest Antarktyda z półkuli południowej, a nie Arktyka z półkuli północnej.

    Jeszcze nikt nie zagłosował.
    Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.