Powstał nowy krater na Księżycu

powstał nowy krater na księżycuSonda Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO) sfotografowała niedawno powstały krater na Księżycu – poinformowała amerykańska agencja kosmiczna NASA.

W tym roku, 17 marca, zaobserwowano jasny błysk na tarczy Księżyca, który pojawił się w miejscu nazywanym Mare Imbrium. Naukowcy ocenili, że był to wynik uderzenia w powierzchnię Srebrnego Globu małej planetoidy o rozmiarach tylko 0,2 metra. Pomimo tego, że był to niewielki obiekt, ze względu na dużą prędkość niósł on ze sobą dużą energię kinetyczną, która wyzwoliła się podczas zderzenia, powodując eksplozję o sile 1,3 t TNT.

powstał nowy krater na księżycu

Najnowsze zdjęcia tego obszaru powierzchni Księżyca, wykonane przez sondę Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO), pokazują tam świeży krater, którego średnicę oceniono na 18 metrów.

Niewielkie obiekty w sposób ciągły bombardują Księżyc i docierają do jego powierzchni wybijając nowe kratery. Ziemia jest chroniona przed takimi ciałami poprzez swoją atmosferę, która jest w stanie powstrzymać obiekty nawet sto razy większe.

źródło: wp.pl autor:(ib)

Wspomóż nasz rozwój i Udostępnij:

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o