Pożar w Czarnobylu. Możliwa emisja substancji radioaktywnych

pożar Czarnobyl

AKTUALIZACJA: 20:11  28.04.2015

Na terenie Czarnobylskiej Strefy Wykluczenia, w okolicach wsi Burakówka, która znajduje się 10 kilometrów na zachód od słynnej elektrowni atomowej, wybuchł potężny pożar. Z najświeższych zdjęć satelitarnych regionu można dowiedzieć się, że płoną trawy i tereny leśne.

Na filmie, który pojawił się w internecie, widoczny jest potężny słup dymu, a trzeba mieć na uwadze to, że nagranie powstało kilka kilometrów od pożaru.

Pożar na filmie nagranym przez mieszkańców pobliskiej wsi.

Pomimo faktu, że obszar ten jest słabo zaludniony, sytuacja jest bardzo poważna, gdyż w Burakówce znajduje się punkt składowania radioaktywnych odpadów oraz przechowalnik „Wektor”

Zdjęcie wykonane z terenu czarnobylskiej elektrowni jądrowej przez dr. inż. Marka Rabińskiego z Narodowego Centrum Badań Jądrowych.  pożar Czarnobyl

W wyniku tego pożaru, do atmosfery mogą zostać wyemitowane substancje radioaktywne, pochodzące ze zgromadzonego na składowisku sprzętu.

AKTUALIZACJA: 20:11  28.04.2015


W strefie wokół elektrowni atomowej w Czarnobylu płonie we wtorek wieczorem około 400 hektarów lasu. Mimo wysiłków strażaków pożar niebezpiecznie zbliża się do elektrowni – poinformował szef MSW Ukrainy Arsen Awakow.

„O godz. 18.30 (17.30 w Polsce) sytuacja związana z pożarem wokół czarnobylskiej elektrowni zaostrzyła się. Płomienie znów atakują masyw leśny w kierunku obiektów stacji. Wysoki ogień i silne podmuchy wiatru grożą dotarciem pożaru do 20-kilometrowej strefy wokół samej elektrowni. Pożarem objęte jest 400 hektarów” – napisał Awakow w swoim Facebooku.

Minister przekazał, że w stan gotowości postawiono jednostki Gwardii Narodowej i MSW, a premier Arsenij Jaceniuk, który zwołał komisję do spraw nadzwyczajnych, znajduje się obecnie „w pobliżu linii ognia” w strefie czarnobylskiej.

Wcześniej informacje o pożarze w zamkniętej strefie wokół elektrowni atomowej w Czarnobylu podał szef Służby ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Zorian Szkiriak, który zapewnił jednak, że obiekty siłowni nie są zagrożone. Teraz sytuacja się zmieniła.

W niedzielę na Ukrainie upamiętniono 29. rocznicę katastrofy w tejże elektrowni atomowej w Czarnobylu na północ od Kijowa, do której doszło 26 kwietnia 1986 roku w wyniku wybuchu czwartego reaktora siłowni.

Eksplozja doprowadziła do skażenia radioaktywnego około 100 tys. kilometrów kwadratowych powierzchni. Objęło ono skażenie części terytoriów Ukrainy i Białorusi. Substancje radioaktywne dotarły też nad Skandynawię, Europę Środkową, w tym Polskę, a także na południe kontynentu – do Grecji i Włoch.

W 2012 roku w Czarnobylu rozpoczęto montaż nowego sarkofagu, który przykryje stare, betonowe zabezpieczenie zniszczonego przez wybuch czwartego reaktora siłowni. Zabezpieczenie buduje francuski koncern Novarka.

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.