Prawie po 100 latach Pluton połączył się z resztą Układu Słonecznego

12 lipca był wyjątkowy. Pluton, karłowata planeta przekroczył granicę naszego Układu Słonecznego po raz drugi, odkąd został odkryty.

Potrzeba mu kolejnych 161 lat, aby zrobił to ponownie. To pozwala naukowcom na unikalną okazję obserwowania Plutona za pomocą teleskopów z Ziemi, jak donosi EarthSky .

W układzie słonecznym wszystkie znane planety mają orbity, które prawie idealnie pasują do siebie. Te planety krążą w tej samej płaszczyźnie, co astronomowie nazywają „ekliptyką”. Jednak nie dzieje się tak w przypadku Plutona, który krąży wokół Słońca w inny sposób i pod kątem 17 stopni.

Pluton

Poza ujawnieniem charakterystyki orbity Plutona, ten fakt dał naukowcom możliwość zobaczenia Plutona w inny sposób.

Podczas idealnego wyrównania między Słońcem, Ziemią i Plutonem, karłowata planeta odbija więcej światła w kierunku Ziemi poprzez proces zwany „efektem opozycji”.

Ten moment daje naukowcom możliwość zobaczenia Plutona w nowy sposób. Kiedy Słońce, Ziemia i Pluton wyrównują się idealnie, Pluton odbija więcej światła na Ziemi poprzez proces znany jako efekt opozycji. W tym czasie astronomowie kierują swoje teleskopy w stronę Plutona, aby dowiedzieć się wszystkiego o tym małym, zimnym świecie, ponieważ taka możliwość pojawia się tylko raz w życiu.

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Zeusss Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Zeusss
Gość
Zeusss

To jest gwiazdą oddalona rzut beretem xD a nie żadna planeta , ludzie budzimy się bo nie ma czasu na bajki