Prawy Sektor grozi marszem na Kijów

Prawy Sektor grozi marszem na KijówRadykalna nacjonalistyczna partia Prawy Sektor zagroziła władzom zbrojnym marszem na Kijów, jeśli w ciągu 48 godzin nie zostaną zwolnieni z aresztów jej stronnicy – podała agencja ITAR-TASS, powołując się na oświadczenie na stronie internetowej partii.

„Zwracamy się do prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki z apelem o wprowadzenie porządku w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych, wyrzucenia z niego przedstawicieli antyukraińskich sił i wszczęcia śledztwa w sprawie ich przestępczej działalności” – głosi oświadczenie.

prawy sektor ukraina

Radykałowie domagają się pilnego zwolnienia wszystkich zatrzymanych aktywistów, zamknięcia śledztw przeciwko stronnikom Prawego Sektora oraz zwrotu „nielegalnie skonfiskowanej broni”.

Ultimatum

„W przypadku niewypełnienia naszych żądań będziemy zmuszeni w ciągu 48 godzin wycofać wszystkie nasze pododdziały z linii frontu, ogłosić mobilizację rezerwowych batalionów i rozpocząć marsz na Kijów w celu przeprowadzenia ‚szybkich reform’ w MSW” – czytamy w oświadczeniu Prawego Sektora.

Partia ta nazywa zatrzymania swoich zwolenników „wewnętrzną kontrrewolucją” i próbami unicestwienia ukraińskiego ruchu.

Prawy Sektor odegrał dużą rolę w protestach ulicznych w Kijowie, w następstwie których w lutym obalono wspieranego przez Moskwę prezydenta Wiktora Janukowycza i rozpoczęła się konfrontacja z Rosją. Doprowadziła ona do najpoważniejszego kryzysu między Moskwą a Zachodem od zakończenia zimnej wojny.

Prawy Sektor grozi marszem na Kijów

prawy sektor ukraina

Autor: kg//gak / Źródło: PAP

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

2 thoughts on “Prawy Sektor grozi marszem na Kijów”

 1. Jak to możliwe, że Polska napadnięta przez Niemcy i ZSRR zmniejszyła się po wojnie o 20%,
  a Ukraińcy, którzy napadali i mordowali Polaków wspólnie z Niemcami i ZSRR,
  mają 2 razy większe terytorium od Polski. Co się stało z polskimi miastami i polską ziemią?
  Ufam, że wolne państwo, jakim jest Ukraina, naprawi tę niesprawiedliwość
  dziejową i logiczną sprzeczność. Powierzchnia Polski: 312 685 km2.
  Powierzchnia Ukrainy: 603 700 km2. Ludność Polski: około 38 mln.
  Ludność Ukrainy: około 45 mln., w tym około 15 mln. Rosjan na wschodzie.

  Jeszcze nikt nie zagłosował.
  Proszę Czekać...
 2. Fakt że prawy sektor ma dla Kijowa swoje dobre i złe strony. Dobre – bo to zdeterminowani i skuteczni żołnierze dzięki którym ukraińska armia odnosi wogóle jakieś sukcesy w walkach z separatystami. A ta druga, zła strona – to skrajnie nacjonalistyczne poglądy nie pasujące do oficjalnej polityki Kijowa.
  Jeżeli ten marsz prawego sektora na Kijów odniósł by sukces i ich przywódcy – co nie daj Boże doszli by do władzy, to niedługo my – Polacy będziemy mieli naprawdę poważny problem z roszczeniami z ich strony względem naszych niektórych terenów na wschodzie kraju. A ci co pamiętają ukraińskie metody z Wołynia i Bieszczad wiedzą czym to śmierdzi. Naród ukraiński nigdy nie był przyjaźnie nastawiony do nas – Polaków. Nie wiem czy pamiętacie z pozoru błachy incydent w którym polski prezydent został obrzucony jajkami na terenie ukrainy. Taką niechęcią do Polaków pała większość ukraińskiego narodu.

  Jeszcze nikt nie zagłosował.
  Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.