Prognoza na lato dla Europy: wielkie fale upałów od Francji po Niemcy; potężne nawałnice w Polsce

Lato Europa Polska

Według amerykańskiego portalu AccuWeaher, burze tego lata będą wyjątkowo dotkliwe właśnie nad Polską.

W miarę wzrostu temperatury w ciągu lata, nastąpi wzrost zagrożenia pożarami w niektórych regionach Europy Wschodniej. Upały te będą również źródłem wysokiego ryzyka pożarów od Francji po Niemcy oraz Alpy . Jednak często występujące nawałnice będą tłumić wszelkie plany na zewnątrz i doprowadzą do wzrostu zagrożenia powodziowego od południowych Włoch po Półwysep Bałkański.

Wysokie ryzyko pożarów, gdy fale upałów nękać będą od Francji po Niemcy oraz północne Włochy

Wyjątkowo wysokie temperatury będą występować w różnych częściach Europy Zachodniej i Środkowej w miesiącach letnich. Będzie wiele okazji od czerwca do sierpnia, kiedy w miastach takich jak Tuluza i Lyon we Francji, Mediolan oraz Florencja we Włoszech czy we Franfurcie i Berlinie temperatura będzie sięgać, a nawet przekraczać 32 stopnie. Największe fale upałów sprawią, że w południowej Francji czy północnych Włoszech słupki rtęci wzrosną do 38 stopni.

„Prognozowany problem długotrwałej fali upałów późnym latem może stworzyć niebezpieczne warunki dla młodych i starszych” powiedział Alan Reppert, starszy meteorolog Accuweather. „Kolejna obawa dotyczy złej jakości powietrza, która w znacznym stopniu wpłynie na osoby starsze i wszystkich mających problemy ze zdrowiem” – dodał meteorolog AccuWather, Tyler Roys. Z przybywającymi falami upałów wzrośnie również zagrożenie suszą. Połączenie wysokiej temperatury oraz braku opadów doprowadzi do wyższego ryzyka pożarów, w szczególności w południowej Francji, północnych Włoszech i na południu Niemiec. „Wszelkie pożary spowodują pogorszenie istniejących problemów z jakością powietrza w całym regionie” – powiedział Roys.

Choć między czerwcem a sierpniem opady będą kształtować się poniżej normy, pojawi się kilka burz, które mogą być silne i niszczące z powodu wyjątkowo wysokich temperatur panujących w całym regionie. Najsilniejsze burze niosą zagrożenie ze strony powodzi i wiatru.

Gwałtowne burze od Polski i Czechy po Białoruś

Podczas gdy część Europy Zachodniej i Środkowej będzie narażona na występowanie tego lata tylko incydentów związanych z trudnymi warunkami pogodowymi, burze w Europie Wschodniej będą chlebem powszednim. Połączenie wysokich temperatur ze sporadycznymi przepływami wilgotnego powietrza znad Morza Śródziemnego doprowadzi do powstania wielu okazji ze strony gwałtownych burz od wschoniej Polski i Republiki Czeskiej do Białorusi oraz południowej Litwy.

„Najpoważniejsze nawałnice będą pojawiać się późnym popołudniem i wczesnym wieczorem” – powiedział Roys.
Najbardziej zagrożone silnymi burzami miasta to: Praga, Czechy; Wrocław i Warszawa w Polsce oraz Mińsk na Białorusi. Nawałnicom mają towarzyszyć niszczący wiatr, grad oraz ulewy, które mogą powodować poważne problemy w transporcie. Najsilniejsze burze będą generować potężne tornada i duży, niszczący grad.

„Krótkie adwekcje chłodnego powietrza są oczekiwane po każdej fali gwałtownych burz, jednak nie przewiduje się trwałych, chłodniejszych warunków pogodowych tego lata” – zaznaczył Reppert. Oprócz zagrożenia poważnymi burzami, lato przyniesie okresy posuchy z temperaturami ogólnie bliskimi lub w granicach normy.

Ulewy i burze na Bałkanach oraz Półwyspie Apenińskim

Większość Europy może liczyć na bardziej suche lato niż zazwyczaj, jednak częste burze powinny przyczynić się do większych sum opadów w częściach południowych Włoch i na Półwyspie Bałkańskim. W tych obszarach poważniejszym problemem ze strony burz mogą okazać się powodzie błyskawiczne. Rzym i Neapol we Włoszech; Tirana w Albanii; Sofia w Bułgarii i Bukareszt w Rumunii są zagrożone wolno przemieszczającymi się lub wręcz stacjonarnymi burzami, które mogą powodować zagrażające życiu powodzie. Ponadto ta część Europy musi się liczyć z ryzykiem dłuższych okresów z niespokojną pogodą, do których należy zaliczyć intensywne opady deszczu w tych samych miejscach przez okres trzech do pięciu dni. Takie warunki będą prowadzić do podwyższonego ryzyka powodzi na rzekach oraz lawin błotnych.

„Największym zagrożeniem ze strony powodzi i lawin błotnych będą jednak zbocza Apeninów i Alp Dynarskich” – doprecyzował Roys. Te okresy niespokojnej pogody zapobiegną również długotrwałym falom upałów tego lata. Tegoroczne lato pod względem temperatur będzie ostro kontrastować z ubiegłym, który zapisał się na Bałkanach czy Włoszech jako ekstremalnie gorący.

Ciepło i sucho na Wyspach Brytyjskich, Belgii i Holandii

Długie okresy ciepłej i suchej pogody zdecydowanie przejmą górę nad deszczem i chłodem tego lata zarówno w Wielkiej Brytanii, jak również północno-zachodniej Francji, Belgii i Holandii. Choć prognozy przewidują, że okres czerwiec-sierpień w tej części Europy przyniesie wyższe temperatury niż normalnie, największe fale upałów będą ukierunkowane na południową Francję, południowe Niemcy oraz północne Włochy. Dominujący wzór pogodowy sprawi, że lato zapisze się jako jedno z najcieplejszych w ciągu minionej dekady. „Wracając do roku 2010, tegoroczny okres letni będzie zaliczany do jednego z trzech najcieplejszych w całym Zjednoczonym Królestwie” – zapewnia Roys.
Przedłużająca się ciepła i sucha pogoda zwiększy ryzyko suszy, która może mieć wpływ na rolnictwo.

„Każda letnia susza, w obliczu mroźnej późnej zimy oraz wczesnej wiosny, może mieć poważne konsekwencje dla produktów uprawianych na Wyspach Brytyjskich” – powiedział Roys.

Opady będą dużo słabsze niż zwykle w pasie od Anglii do Belgii i Holandii. Nieco więcej deszczu (w pobliżu normy) mogą spodziewać się jedynie mieszkańcy Irlandii oraz zachodniej Szkocji, gdzie docierać będą słabnące niże od strony Atlantyku.

Ryzyko suszy na Ukrainie i północnych Bałkanach

Niestety, susza stanie się tego lata poważnym problemem na Ukrainie i w północnej części Półwyspu Bałkańskiego. Po wilgotnym marcu w kwietniu Ukraina otrzymała mniej opadów. Oczekuje się podobnego wzroca przez cały sierpień, co doprowadzi do pogłębienia suszy. „Większość miast na Ukrainie otrzyma tego lata mniej niż połowę normy deszczu” -powiedział Roys.

Poważna susza następująca po przenikliwie zimnej pogodzie od końca lutego do marca może ostatecznie doprowadzić do słabych zbiorów rolnych w tym roku. Spadnie także poziom wód w zbiornikach, co będzie szczególnie dobrze widoczne wprzez całe lato z powodu dodatkowych okresów ekstremalnie wysokich temperatur.
Tymczasem Półwysep Iberyjski odetchnie z ulgą po ostatnich wyjątkowo gorących i suchych latach. Co prawda w Hiszpanii i Portugalii spodziewa się sporo gorących dni, będzie to bardziej typowe lato pod względem intensywności i czasu trwania fal upałów.

Dużo silniejsze opady, jakie mieliśmy w tej części Europy wiosną pomogą obniżyć zagrożenie śmiertelnymi pożarami w porównaniu z poprzednimi latami. Pojedyncze burze mogą wzniecać pojedyncze pożary z powodu uderzeń piorunów, ale jednocześnie przyniosą ulgę przed letnim upałem

 

źródło: krolowasuperstarblog.wordpress.com

4
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
DawidMiłoszJAROSLAWA Albinia KolankowaMax Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Dawid
Gość
Dawid

Już wiem dlaczego moi rodzice się kłócą. Przez PIS

JAROSLAWA Albinia Kolankowa
Gość
JAROSLAWA Albinia Kolankowa

A niech ten Kraj w cholere rozdupcy.Nie bedzie Karakanow,zmij,robactwa i ludzkiej zarazy.Planeta odetchnie od ludzkiego robactwa

Miłosz
Gość
Miłosz

W przyrodzie nic nie ginie.

Max
Gość
Max

Bla bla…juz im jedna na wiosne sie nie sprawdzila..obłuda nawet pogodę wytyczaja