Przebiegunowanie Ziem postępuje! Naukowcy nie mają dobrych wieści…

przebiegunowanie ziemi

Uczeni są zaniepokojeni faktem, że pola magnetyczne Ziemi stopniowo zmieniają położenie. W przypadku ich pełnej zamiany duża część ludzkości przestanie istnieć.

W materiale portalu belnovosti.by czytamy, że w języku naukowym zjawisko to nosi nazwę „inwersji biegunów”. W ciągu ostatnich 150 lat pola magnetyczne przesunęły się o tysiąc kilometrów.

Raport ostrzega, że wszystkie satelitarne systemy, które odpowiadają za sieci elektryczne mogą zawieść, powodując wyłączenie urządzeń elektronicznych na całym świecie. Zdaniem raportu – nawet spłukanie toalety może stać się niemożliwe.

Artykuł podziela obawy Daniela Bakera, dyrektora Laboratorium Fizyki Atmosfery i Przestrzeni Kosmicznej na Uniwersytecie Kolorado w Boulder, który ostrzegł: „Pewne miejsca na naszej planecie przestaną istnieć lub staną się niemożliwe do zamieszkania po przebiegunowaniu”.

Dowodem na postępujące przebiegunowanie jest dryf ziemskiego bieguna północnego oraz oznaki słabnięcia pola magnetycznego, takie jak anomalia na południowym Atlantyku. Jest to obszar na Ziemi gdzie, wewnętrzny pas Van Allena jest najbliżej powierzchni. Powoduje to wzrastającą ekspozycję naładowanych cząstek elementarnych co jest bardzo niebezpieczne dla satelitów przelatujących nad tym obszarem.

Przebiegunowanie Ziemi może prowadzić do problemów z energią elektryczną oraz do wielu wielu katastrof naturalnych
Przebiegunowanie Ziemi może prowadzić do problemów z energią elektryczną oraz do wielu wielu katastrof naturalnych

Co się będzie działo w czasie przebiegunowania Ziemi?

Scenariusz mniej więcej znamy. Pole magnetyczne będzie słabnąć coraz bardziej, a bieguny będą coraz ruchliwsze – coraz śmielej będą się zapuszczać w stronę równika. Z czasem pole magnetyczne na tyle osłabnie, że pojawią się składowe pola do tej pory niewidoczne.

Pole magnetyczne Ziemi chroni nas przed zabójczym promieniowaniem słonecznym i kosmicznym
Pole magnetyczne Ziemi chroni nas przed zabójczym promieniowaniem słonecznym i kosmicznym

Ziemski magnes nie jest bowiem wyłącznie dwubiegunowy. Słabszym dodatkiem są tzw. pola wyższych rzędów mające po kilka dodatkowych par biegunów. W tej chwili dwa główne bieguny (północny i południowy) dominują, ale w czasie kiedy będą się zamieniały miejscami, niemal zupełnie zanikną, a na Ziemi ujawni się wiele nowych, choć dużo słabszych par biegunów.

Jakie kataklizmy będą towarzyszyć przebiegunowaniu Ziemi?

Dojdzie do zlodowacenia na obszarach do tej pory gorących, wystąpią gigantyczne fale tsunami oraz powodzie. Niewykluczone są także trzęsienia ziemi oraz wzmożone promieniowanie słoneczne. Katastrofy będą miały charakter globalny, jednak nie cała planeta zostanie zniszczona. Niektóre rejony ocaleją. Pytanie tylko – jakie?

4
Dodaj komentarz

avatar
4 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
SDA2ŻarBakerSikorka Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
SDA2
Gość
SDA2

25 04 2018 – zupełnie nic …. lodówka dalej stoi tam gdzie stała.

Żar
Gość
Żar

Pewnie Polen-gwica ocaleje jak zwykle w przepowiedniach.

Baker
Gość
Baker

Z przepowiedni ojca klimuszko w Polsce mają rosnąć cytrusy

Sikorka
Gość
Sikorka

Satelity spadną na ziemię a nawet może zabraknąć facebooka !