Monitoring Bezpieczeństwa Ziemi

Codzienna porcja informacji ze świata: Niewiarygodne, Kataklizmy, UFO, Zagrożenia dla Ziem, Trzęsienia Ziemi, Wojna…Przebiegunowanie ziemi trwa
Apokalipsa Ciekawostki Kataklizmy Katastofa zagrożenia

Przebiegunowanie Ziemi już postępuje. Nastąpi koniec cywilizacji?

Wędrówka biegunów już trwa, pole magnetyczne Ziemi słabnie. Skutki będą katastrofalne.

Przebiegunowanie Ziemi i koniec świata już wkrótce? Jak podaje ibtimes.com, naukowcy zbadali skały z południowo-zachodnich Chin (zapis paleomagnetyczny, datowanie radiometryczne) i nie mają dobrych wieści. Katastrofa może nastąpić znacznie szybciej, niż do tej pory sądzili. Czy będzie to oznaczać koniec cywilizacji?

Wędrówka biegunów podczas ostatniego przebiegunowania - Źródło: University of California – Berkeley
Wędrówka biegunów podczas ostatniego przebiegunowania – Źródło: University of California – Berkeley

Przebiegunowanie Ziemi = globalna katastrofa?

Nawet jeśli nie nastąpi zagłada jak w filmie „2012”, skutki przebiegunowania Ziemi i tak byłyby katastrofalne. Zostałyby zniszczone systemu łączności i zasilania. Ziemia byłaby także wystawiona na szkodliwe promieniowanie słoneczne, co miałoby fatalny wpływ na zdrowie żywych organizmów.

Profesor Richard Holme z uniwersytetu w Liverpoolu przewiduje znacznie bardziej dramatyczny scenariusz. Jego zdaniem, gdy zabraknie prądu, rozpadną się społeczności, zapanuje anarchia.

Badania przeprowadzili naukowcy z Australian National University, National Taiwan University i Southern University of Science and Technology in China. Na podstawie struktury zbadanych skał obliczyli, że ostatnie przebiegunowanie trwało 10 razy szybciej niż przypuszczano. I tak zajęłoby jednak kilka stuleci, nie byłby to proces nagły jak w filmach katastroficznych.

Wędrówka biegunów

Podczas przebiegunowania siła pola magnetycznego osłabnie nawet o 90 procent. W ciągu ostatniego stulecia nastąpiło już osłabienie o ok. 10 procent. Biegun północny wędruje ok. 60 kilometrów na rok. Wyborcza.pl, że znajduje się obecnie nad Kanadą i zmierza w kierunku rosyjskiej Syberii.

Portal zmianynaziemi.pl ostrzega, że podczas przebiegunowania, bieguny mogą się pojawić w zaskakujących miejscach, np. na równiku. Ziemia może mieć też nagle kilka biegunów magnetycznych. Przewiduje, że straty wynosiłyby dziesiątki miliardów dolarów dziennie, a cywilizacja mogłaby cofnąć się do średniowiecza. Naukowcy twierdzą, że trzeba rozwijać technologię, która pozwoli uratować infrastrukturę.

Kiedy nastąpi przebiegunowanie Ziemi? Tego nie da się przewiedzieć. Jak na razie pozostają jedynie symulacje komputerowe i obserwacja zmian w ziemskim polu magentycznym np. za pomocą satelitów Swarm.

źródło: planeta.fm

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o