Słabnie pole magnetyczne Ziemi. Dzieje się tak zawsze gdy zbliża się przebiegunowanie

Słabnące pole magnetyczne zwiastunem przebiegunowania Naukowców niepokoi fakt słabnącego pola magnetycznego Ziemi. Od połowy XIX wieku osłabło ono o 15 procent. Najprawdopodobniej świadczy to o zbliżającym się przebiegunowaniu Ziemi.

Europejska Agencja Kosmiczna podjęła w tym kierunku działania, żeby zbadać przyczynę słabnącego pola magnetycznego naszej planety wysyłając na orbitę w piątek trzy satelity które mają odpowiedzieć nam na to pytanie jaka jest tego przyczyna. Satelity mają za zadanie przez 4 lata krążyć po orbicie i przesyłać na Ziemię dane.

Kosmodrom Plesieck
Kosmodrom Plesieck

Satelity zostały wyniesione na orbitę przez rosyjską rakietę Rokot a start jej odbył się z kosmodromu w Plesiecku. Urządzenia będą stacjonowały na wysokości 490 kilometrów. Rakieta Rokot potrzebowała 91 minut na wyniesienie ich na tą wysokość.

W ciągu 160 lat pole magnetyczne słabsze o 15 proc

Satelity będą dostarczać przez cztery lata dane tylko związanych z polem magnetycznym, które robi się coraz słabsze. Dlaczego to takie ważne? Pole to działa jak tarcza i chroni naszą planetę przed przed naładowanymi cząstkami, promieniowaniem słonecznym i kosmicznym oraz ułatwia migracje  zwierząt.

Przebiegunowanie ziemi już niebawem

Przebiegunowanie się spóźnia

Słabnące pole magnetyczne stanowi oznakę zbliżającego się przebiegunowania Ziemi, które następuje co 250 tyś lat a według badań ostatnie miało miejsce 800 tyś lat temu Dlatego teraz tak ważne jest monitorowanie pola magnetycznego od jądra Ziemi aż po górne warstwy atmosfery.

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o