Przed nami największa od lat wichura. Sprawdź szczegóły!

wichura_polska

Przed nami największa od lat wichura, która przetoczy się przez zachodnie, południowe i środkowe regiony naszego kraju jutro oraz nocą z czwartku na piątek. Poznajmy szczegóły.

Skąd te wichury?

Jak już pisaliśmy wczoraj, jako pierwsi w Polsce, przyczyną załamania pogody będzie wtórny ośrodek niskiego ciśnienia, który aktualnie znajduje się jeszcze daleko nad Atlantykiem. Układ będzie przemieszczał się w ciągu najbliższych kilkudziesięciu godzin bardzo szybko po południowym obrzeżu rozległego niżu znad Skandynawii, gdzie oddziałuje potężny prąd strumieniowy. To jedna z przyczyn, która doprowadzi do pogłębienia ośrodka w trakcie jego wędrówki na wschód.

Najpierw Niemcy, potem Polska

Już jutro o poranku ośrodek niskiego ciśnienia, w którym ciśnienie spadnie do 1002 hPa znajdzie się nad wschodnią częścią Morza Północnego, a w rezultacie wytworzenia ogromnej różnicy ciśnienia po jego południowej stronie powstanie bardzo silny i porywisty wiatr. Do jutrzejszego południa najmocniej będzie wiać nad Holandią, północną Belgią i zachodzie Niemiec, gdzie porywy mogą osiągać 90-100 km/h, a wzdłuż holenderskiego wybrzeża Morza Północnego nawet 120 km/h. Wichura będzie trwać około 3-6 godzin. Około godz. 14:00 ośrodek niżowy znajdzie się w rejonie Pomorza Przedniego, ciśnienie spadnie do 993 hPa, a największe wichury będą przechodzić w ciągu dnia nad północnymi, wschodnimi i środkowymi Niemcami. Pojedyncze porywy mają osiągać 100 km/h.

W Polsce najniebezpieczniej od godzin późno popołudniowych

Około godziny 17:00 centrum wtórnego ośrodka będzie nad Kujawami. Dlatego już od godz. 14:00-15:00 wiatr będzie się nasilał na Pomorzu Zachodnim, Ziemi Lubuskiej, zachodzie Wielkopolski i Dolnym Śląsku. W tych regionach szczyt wichury spodziewany jest w godzinach 17:00-20:00, kiedy wiatr, na lądzie, będzie osiągał średnią prędkość 50-55 km/h, a w porywach 90-110 km/h. O godz. 20:00 wtórny ośrodek znajdzie się nad okolicami Warszawy, ciśnienie spadnie do zaledwie 985 hPa, a różnica ciśnienia na obszarze 250 km wyniesie nawet 15 hPa!

Między godz. 20:00 a 23 szczyt wichur spodziewany jest na Ziemi Łódzkiej, południu i wschodzie Wielkopolski, Opolszczyźnie, Górnym Śląsku i w zachodniej Małopolsce, gdzie porywy będą przekraczać 100 km/h, lokalnie 120 km/h, wysoko w górach do 150 km/h. Jednocześnie w woj. lubuskim, zachodniopomorskim i na zachodzie wielkopolskiego wiatr będzie zmniejszał swoją prędkość i nie powinien już stwarzać niebezpieczeństwa, a jednocześnie coraz silniejsze porywy będzie odnotowywać na południu Mazowsza, Lubelszczyźnie, Podkarpaciu oraz w Małopolsce. W tych regionach najgroźniej ma być między 23:00 a 02:00 w nocy, wiatr będzie osiągał 100 km/h. Wiatr w dzielnicach centralnych i południowych powinien słabnąć w piątek ok. 01:00-03:00, a na wschodzie i południowym wschodzie dopiero nad ranem.

Na północy ulewy

Z kolei na Pomorzu Środkowym i Wschodnim, na Warmii i Mazurach, północy Mazowsza, częściowo na Kujawach i Podlasiu wiatr nie powinien być tak dokuczliwy, ale dla odmiany w tych regionach spodziewamy się dużych ciągłych opadów deszczu. Na całym Pomorzu i północy Wielkopolski lało będzie od samego rana aż do godzin późno wieczornych, gdzie spadnie do 40-60 mm deszczu. Obficie będzie padać również w centrum, Warmii, Podlasiu, Mazowszu – tam suma opadów będzie kształtować się w granicach 20-40 mm.

Możliwe zniszczenia

Wiatr ma być silny, że spustoszenia będą nieuniknione. Wiatr będzie łamał, a nawet wyrywał drzewa z korzeniami, dlatego w czwartek i nocą z czwartku na piątek na wyżej wymienionym obszarze unikajmy pozostawiania pod nimi samochodów. Dojdzie również do przerw w dostawach prądu elektrycznego, posprzątajmy wszystkie rzeczy leżące luzem na balkonach, które mogłyby zostać porwane pod wpływem nagłego porywu wiatru, szczelnie zamknij drzwi i okna, na wszelki wypadek naładuj przed nadejściem wichury telefon.

Tymczasem na północy Polski intensywne opady mogą prowadzić do wezbrań na rzekach i licznych podtopień.

źródło: krolowa-superstar.blog.pl
Podziel się
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

3
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
internauta00000ttteis77 Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
internauta
Gość
internauta

tak otrzywiscie wczesnij w 70tych byly huragany niesamoite zimy i nikt nie darzy nikogo nienawisca czy okresla chorych umyslowo tylko to jest fakt trzeba bylo zyc we wczesniejszych latach wydaje mi sie ze byly jeszcze wieksze kataklizmy np zima stuleci w polsce 1979 roku niebylo tylko takiej komunikacji medjalnej i niema co sie straszyc co ma byc to bedzie i na to nic nie poradzimy i nie straszmy sie nawzajem ,,,,

00000
Gość
00000

do ttteis77 ty to jesteś chory jednak tylko czekasz na jakieś kataklizmy zeby się później podniecać że a nie mówiłem…;) tylko że to zadne kataklizmy pamietam jakieś 15 -20 lat temu to wiatry 120 km/h co roku były tak samo zima długa śniegu po kolana i temperatury -35 to było nic dziwnego …;) wybuchy wulkanów i trzęsienia też były mocniejsze teraz wszystko jest spoko i słabsze ale media strasza a tacy jak ty sie na to nabieraja i przeżywaja a niktórym nawet odbija i zgrywają proroków jasnowidzów tak jak ty na przykłat 😉 pozdrawiam i ostatni juz raz napisze zacznij… Czytaj więcej »

ttteis77
Gość
ttteis77

„to co zapisane , jest nieuniknione. mówiłem i pisałem,ale najlepiej wyzywać od chorych umysłowo a jak nie, to darzyć nienawiścią…….”