Przerażający bilans weekendowych wichur, które przetoczyły się nad Polską

0
14
Polska po wichurach - Zniszczenia 06

Polska po wichurach na zdjęciach. 5 osób zostało rannych, setki budynków straciło dachy, tysiące drzew i samochodów zostało uszkodzonych, a setki tysięcy odbiorców straciło prąd.

Polska po wichurach - Zniszczenia 04

Polska po wichurach - Zniszczenia 04

Za nami wyjątkowo wietrzny weekend (9-10.03). Mimo, że bardzo mocno wiało niemal w całym kraju, to jednak te największe porywy, powodujące szkody, odnotowano w południowych województwach. Minionej nocy w Nowym Sączu w Małopolsce podmuch osiągnął siłę huraganu, aż 130 km/h.

Polska po wichurach. Zniszczone domy, zerwane dachy, uszkodzone auta, 5 rannych osob

Polska po wichurach. Zniszczone domy, zerwane dachy, uszkodzone auta, 5 rannych osob

Mocniej wiało tylko na szczycie Kasprowego Wierchu w Tatrach, gdzie wiatr dochodził do niemal 140 km/h. W Krakowie i Kłodzku porywy sięgały 112 km/h, w Raciborzu 108 km/h, a w Rzeszowie i Krośnie 104 km/h. Na pozostałym obszarze kraju wiało przeważnie do 70-80 km/h, ale lokalnie dużo mocniej.

Największe porywy towarzyszyły przechodzącym chmurom burzowym, wraz z którymi padał ulewny deszcz, miejscami połączony z wyładowaniami atmosferycznymi. Minionej nocy temperatura potrafiła spaść w krótkim czasie nawet o 10 stopni, a deszcz przechodził w śnieg.

Dzięki temu w różnych regionach kraju krajobrazy nam się zabieliły. Na ogół śniegu spadło bardzo mało, występuje on jedynie w płatach, ale są miejsca, jak np. Białystok i Zielona Góra, gdzie spadły go 2 centymetry i zrobiło się prawdziwie zimowo.

Poważny bilans wichur, które przeszły przez Polskę

Straż Pożarna podała wstępny bilans załamania pogody. Od piątku (8.03) niemal 20 tysięcy ratowników wyjeżdżało do usuwania połamanych i powalonych drzew i zabezpieczania uszkodzonych dachów ponad 4300 razy, najczęściej w woj. śląskim, małopolskim i podkarpackim.

Polska po wichurach - Zniszczenia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.