Przesmyku Suwalskiego będą bronić Amerykanie. Utrata odetnie kraje bałtyckie od NATO

Już za kilka miesięcy do Polski trafi w pełni zdolny do walki amerykański batalion. Jego zadaniem będzie głównie obrona tzw. przesmyku suwalskiego. To wyjątkowo newralgiczny punkt na mapie naszego kraju, decydujący o bezpieczeństwie Litwy, Łotwy i Estonii. I nic nie zmieni planów USA – nawet wynik zbliżających się wyborów prezydenckich.

Batalion żołnierzy US Army pojawi się w Polsce zgodnie z ustaleniami, jakie zapadły podczas lipcowego szczytu NATO w Warszawie.

Do końca kwietnia 2017 roku formacja zostanie rozmieszczona na stałej, rotacyjnej zasadzie w pobliżu poligonu w Orzyszu na Mazurach.

przesmyk-suwalski

Ponad 800 amerykańskich żołnierzy będzie strzegło stamtąd tzw. przesmyku suwalskiego. Jego utrata na rzecz przeciwnika może doprowadzić do odcięcia od NATO krajów bałtyckich: Litwy, Łotwy i Estonii.

– Wytyczne Sojuszu i mojego dowódcy są takie, że ma to być formacja w pełni zdolna do walki. Nie demonstracja, nie kolekcja flag, ale prawdziwa formacja o wielkości batalionu, która jest zdolna prowadzić udane misje – zapewnia gen. Ben Hodges, dowódca amerykańskich sił w Europie.

przesmyk suwalski
Przesmyk Suwalski

Wynik wyborów bez znaczenia

Oprócz wspomnianego batalionu, za ok. cztery miesiące do Niemiec przybędzie jedna z najlepszych amerykańskich brygad pancernych. W ramach ćwiczeń dotrze ona wówczas do okolic Żagania (woj. lubuskie). Tym razem to ponad 4 tys. żołnierzy, 450 ciężkich pojazdów i 250 czołgów Abrams.

– Amerykanie najpewniej chcą dawać przykład sojusznikom, aby tę obecność na wschodniej flance wzmacniać – komentuje gen. Stanisław Koziej, były szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

Gen. Hodges dodaje, że planów rozmieszczenia wojsk USA w Europie nie zmieni nawet wynik listopadowych wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych. Kongres zapewnił już bowiem fundusze niezbędne do realizacji tych planów.

Przesmyk Suwalski na odtajnionych mapach USA

Autor: ts/kk / Źródło: Fakty TVN
Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

4 thoughts on “Przesmyku Suwalskiego będą bronić Amerykanie. Utrata odetnie kraje bałtyckie od NATO”

 1. Czyżby sprowadzono bandytów do Europy aby ci żołnierze wprowadzali demokrację jak na wschodzie? Może chcą przejąć Europę? Może Europa się sprzedała stanom?

  Jeszcze nikt nie zagłosował.
  Proszę Czekać...
 2. Czujecie to? Taka historyczna nazwa „Przesmyk Suwalski”.

  Jeszcze nikt nie zagłosował.
  Proszę Czekać...
 3. Jak podało MSW przyjedzie 800 Amerykanów, śmiech na sali.

  Jeszcze nikt nie zagłosował.
  Proszę Czekać...
  1. A wizy maja???

   Jeszcze nikt nie zagłosował.
   Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.