Przywódca syryjskiego Frontu Nusra, związanego z Al-Kaidą, wezwał do nasilenia ataków na miasta i wsie sekty alawitów, do której należy prezydent Syrii Baszar el-Asad. Ma to być odwet za rosyjskie naloty, których ofiarami padają przeważnie sunnici.

dzihadysci

W przesłaniu audio umieszczonym w serwisie YouTube przywódca Frontu Nusra, Mohamad al-Golani, oświadczył, że rosyjska interwencja w Syrii ma na celu uratowanie Asada przed upadkiem, ale zakończy się fiaskiem, tak jak poprzednie próby wsparcia jego rządów przez Iran i Hezbollah.

– Nie mamy innego wyjścia, tylko nasilić działania zbrojne i atakować alawickie miasta i wsie w (prowincji) Latakia. Wzywam wszystkie ugrupowania do codziennego odpalania na ich wsie setek pocisków, tak jak oni czynią wobec sunnickich miast i wsi – oświadczył Golani.

Golani określił interwencję Rosji w Syrii jako „nową krucjatę chrześcijańską ze Wschodu”, która jest skazana na klęskę i która nastąpiła po „serii zwycięstw mudżahedinów” zagrażających rządom Asada. – Wojna w Cham (Syrii) spowoduje, że Rosjanie zapomną o horrorze, jaki przeżyli w Afganistanie – dodał.

Front Nusra, radykalne ugrupowanie sunnickie, jest jedną z najpoważniejszych sił walczących z reżimem Asada. Zdaniem Reutera interwencja Rosji w skomplikowanym konflikcie syryjskim jedynie pogorszyła sytuację.

Rosyjskie lotnictwo znacznie nasiliło w ostatnich dniach naloty bombowe w Syrii. Moskwa twierdzi, że zwalcza Państwo Islamskie (IS) kontrolujące większość terytorium wschodniej Syrii.

Jednak, według źródeł zachodnich, większość ataków wymierzona była przeciwko rebeliantom walczącym z reżimem Asada, w tym również przeciwko tym, którzy otrzymują wsparcie ze strony USA, Turcji i niektórych państw arabskich. Ponadto rebelianci twierdzą, że Rosjanie stosują taktykę „spalonej ziemi” powodując liczne ofiary wśród ludności cywilnej.

źródło: tvn24

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o