Putin: Państwo islamskie jest finansowane przez 40 państw

Prezydent Rosji Władimir Putin wyraził nadzieję na współdziałanie z innymi krajami w walce z terroryzmem. Na konferencji prasowej po szczycie G20 w tureckiej Antalyi zaznaczył, że wymagają tego nowe wyzwania i zagrożenia. Temat walki z terroryzmem był jednym z kluczowych na szczycie G20, gdzie Rosja przytoczyła przykłady finansowania terrorystów przez osoby fizyczne z 40 państw, w tym z państw „dwudziestki”. Według Putina, Kreml posiada zdjęcia na których widać skalę bezprawnego handlu ropą naftową.

Panstwo Islamskie

– Przytaczałem przykłady wzięte z naszych danych na temat finansowania przez osoby fizyczne różnych oddziałów organizacji Państwo Islamskie (IS) w różnych krajach. Finansowanie, jak ustaliliśmy, napływa z 40 państw, w tym też z niektórych krajów G20 – powiedział Putin. Krajów tych nie wymienił.

Putin powiedział, że przedstawił rosyjskie zdjęcia z kosmosu i samolotów, na których widać skalę bezprawnego handlu ropą naftową. – Widać cysterny samochodowe ciągnące się dziesiątki kilometrów. Wyglądają jak ropociągi – mówił rosyjskie prezydent, cytowany przez Polskie Radio.

Panstwo Islamskie

Walka z terroryzmem

Nawiązując do ostatnich aktów terroru w Paryżu, powiedział, że przed atakami terrorystycznymi nikt nie jest w stanie się zabezpieczyć.

Zdaniem Putina „to nie czas, aby liczyć, kto jest bardziej czy mniej efektywny w walce z IS” w Syrii, lecz należy połączyć wysiłki w walce z terroryzmem i na tej podstawie rozmawiać o politycznych przemianach w tym kraju. Rosja – sojuszniczka prezydenta Syrii Baszara el-Asada – włączyła się do konfliktu syryjskiego pod koniec września. Deklaruje, że jej lotnictwo zwalcza głównie dżihadystów IS; według źródeł zachodnich dokonuje też nalotów na pozycje wspieranych przez USA rebeliantów walczących z reżimem w Damaszku.

Putin powiedział w poniedziałek, że Rosja jest gotowa do wsparcia działań syryjskiej opozycji atakami z powietrza na Państwo Islamskie. Potwierdził, że Rosja nawiązała (na polu walki) w Syrii kontakt z częścią – jak ją nazwał – „nieprzejednanej” opozycji, która prosiła o prowadzenie takich nalotów. To, zdaniem Putina, może stać się dobrą podstawą do dalszych działań „na płaszczyźnie rozwiązań politycznych”.

Panstwo Islamskie

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

One thought on “Putin: Państwo islamskie jest finansowane przez 40 państw”

  1. Ciekawe jakie jest teraz zachowanie rusofobów. Bo wychodzi na jaw całe wszawe działanie krajów wielkiej bestyji angolo-jewromekańskiej…

    Jeszcze nikt nie zagłosował.
    Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.