Pył z Sahary dotarł do Polski

W niedzielę nad Polskę dotarł pył znad Sahary. Na zdjęciach z Polski doskonale go widać. Według synoptyka cyrkulacja atmosferyczna sprzyja temu zjawisku.

Zmętnienie atmosfery spowodowane pyłem wystąpiło m.in. Na południu i w centrum Polski. Na skrzynkę Kontaktu 24 dostaliśmy wiele zdjęć, na których wyraźnie widać pył zawieszony w atmosferze.

sahara

sahara

Jak poinformował Artur M, „w dniu wczorajszym nad naszym krajem można było obserwować piasek/pył znad Sahary w postaci charakterystycznego zmętnienia nieba”. Wystąpiło ono na Mazowszu, w miejscowości Strzała. XienciuBB zarejestrował „wiatr z Sahary” we wsi Chybie w. woj. śląskim. Pył nad Podkarpaciem uchwycił także użytkownik Fotografia pasja ktora uzaleznia. Widać go było nie tylko w powietrzu, lecz także na samochodach.

sahara

Wszystko przez południową cyrkulację

Synoptyk TVN Meteo Arleta Unton-Pyziołek potwierdziła, że obecnie panująca cyrkulacja sprzyja napływowi saharyjskiego pyłu nad nasz kraj. Na wschód od Polski znajduje się centrum wyżu Leo. Gdy wyż jest silny, a na zachodzie Europy występuje niż, tworzy się szeroka strefa napływu powietrza z południa i południowego wschodu. Taka cyrkulacja powoduje, że ciepłe powietrze może przynieść pył znad Sahary nawet do Polski. Stoi on za zmętnieniem atmosfery, co dobrze widać na zdjęciach przesłanych przez Reporterów 24. Pył saharyjski można także zauważyć na obrazach satelitarnych, gdzie widoczny jest jako białawe smugi.

źródło: tvn meteo
Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.