Radio Maryja i orędzie siostry Łucji… Czyli kataklizmy i III wojna światowa

Fronda a za nią Radio Maryja opublikowały „orędzie siostry Łucji” – przepowiednię, według której świat czekają kataklizmy i III wojna światowa, z których tylko Polska wyjdzie obronną ręką. Skąd nagła popularność tej dziwacznej wizji, która jak wirus rozprzestrzenia się w internecie?

III wojna swiatowa

Od czego się zacznie?

Według rzekomych słów siostry Łucji, zakonnicy, która jako dziewczynka miała być świadkiem objawień Maryi w Fatimie, świat czeka III wojna światowa. W czasie wojennej zawieruchy Polska znowu zostanie zaatakowana z dwóch stron – chrapkę na jej ziemię będą mieć zarówno Niemcy jak i Rosjanie. Na szczęście będzie „jedynym narodem, który wyjdzie z tej katastrofy cało, (…) chroniona przez Miłosierdzie Boże”.

Wojna to jednak nie jedyna katastrofa, która spadnie na świat. Nie obejdzie się bez kataklizmów i klęsk żywiołowych. „Wybuchy Etny i innych wulkanów spowodują zaburzenia atmosferyczne, deszcze po­piołów, huragany, ulewy i powodzie. Najmniej szczęścia będą mieli Niemcy ukarane za pychę – całą powierzchnię tego kraju zaleje morze, które wtargnie aż w dolinę Renu – twierdziła siostra Łucja cytowana przez Frondę i Radio Maryja.

 Na szczęście morze nie zaatakuje Polski, a wrogowie też nie dadzą jej rady. „Dużych zniszczeń nie będzie, bo polska obrona do tego nie dopuści” – wynika z przepowiedni. Na tym jednak nie koniec. Kraj nad Wisłą ma być zdaniem siostry Łucji jedynym państwem, które wyjdzie z III wojny silniejsze, potężniejsze i wspanialsze. „Jako prawdziwa matka zwracam się do wszystkich Polaków, aby ich ostrzec i przygotować na nadchodzące wypadki.”

Skąd ten humbug?

Opublikowany w połowie stycznia tekst błyskawicznie zaczął krążyć w mediach społecznościowych. Skąd Fronda i Radio Maryja go w ogóle wytrzasnęły? Cóż, jako źródło wskazują one książkę Stephena Lassare’a „Odkryte sekrety przyszłości” z 1992 roku. Część internautów zwróciła jednak uwagę, że rzekoma przepowiednia to humbug, który co jakiś czas pojawia się w mediach i krąży jako sfabularyzowana wersja przepowiedni z Fatimy.

 ucja dos Santos, której przypisywane jest orędzie, była bowiem jednym z trójki dzieci – obok siostry Hiacynty i brata Franciszka – którym w 1917 roku w Fatimie miała objawić się Matka Boska. W wieku kilkunastu lat została zakonnicą i już jako siostra Łucja przez całe życie, w zaciszu swojej klasztornej celi miała mieć objawienia, które za pośrednictwem jej współpracowników i rodziny miały być przekazywane światu. Część z nich dotyczyła podobno przyszłości Ziemi, w tym wspomnianej już III wojny światowej. Z Łucją kilkukrotnie spotykał się Jan Paweł II.

Woda na młyn

Odkurzenie nieco zapomnianych przepowiedni siostry Łucji to jednak część większej prawicowej narracji, według której… „III wojna światowa” już trwa. O takim konflikcie wspominał nawet papież Franciszek. Podczas wizyty w Sarajewie przekonywał, że wojna toczy się od jakiegoś czasu, prowadzona jest jednak w „kawałkach”.

 Cóż miałoby być jej elementem? Choćby fala islamskich imigrantów zalewających chrześcijańską Europę. Na Facebooku można nawet znaleźć grupę – choć na razie skromną – „III wojna światowa: Przygotowania” i znaleźć ludzi, którzy przygotowują się na „wypadek objęcia ewentualnym konfliktem zbrojnym terenu Polski”. O przetrwaniu i taktyce na niej jednak na wiele, pełno za to krążących w sieci linków do fałszywych informacji w stylu „Imigranci zgwałcili 29-letnią Polkę w Górze Kalwarii”.

To jednak nie wszystko. O III wojnie, nie wahają się też opowiadać prawicowi politycy i celebryci, choć do przepowiedni siostry Łucji się nie odnoszą.

– Trzecia wojna światowa już się rozpoczęła, tylko w każdym kraju w innym terminie. Ona już toczy się na Bliskim Wschodzie, idzie na Afrykę i powoli zmierza ku Europie. Trzeba nazwać to wprost – to jest wojna cywilizacyjna pomiędzy kulturą muzułmańską a chrześcijańską – przekonywała w programie Pawła Lisickiego w WP Miriam Shaded, prezes zarządu Fundacji Estera. Podobne tyrady wygłaszał także Wojciech Cejrowski.

 Jak to się ma do faktów? Kiepsko. Choć faktycznie według analityków polityki międzynarodowej świat znajduje się właśnie w stanie podwyższonego napięcia, to do III wojny światowej nam jeszcze daleko. Jedno jest pewne: im mniej bezpiecznie i im większe zamieszanie, tym większej liczby takich dziwacznych przepowiedni powinniśmy się spodziewać.
źródło: newsweek.pl
Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

8 thoughts on “Radio Maryja i orędzie siostry Łucji… Czyli kataklizmy i III wojna światowa”

 1. Gdy czyta się tzw. przepowiednie w różnych językach, większość z nich zapewnia, że ich kraj albo ideologia będzie górą! Dotyczy to Rosji, Chin, Polski, Islamu i innych krajów lub narodów. A jak będzie naprawdę? Pożyjemy (lub nie!) – zobaczymy…

  Jeszcze nikt nie zagłosował.
  Proszę Czekać...
  1. o tym, ze Polska wyjdzie z wojny silniejszej pisalo wielu strategow amerykanskich.
   co wiecej pisza tam o upadku ameryki. I sa to ksiazki z lat 70. nic nowego.
   na pewno nie jest to wymysl ani prawicy ani jakis nowy

   Jeszcze nikt nie zagłosował.
   Proszę Czekać...
 2. Pitolenie, iż Polska wyjdzie obronną ręką z jakieś tam III Wojny Światowej, – to bujda na resorach 🙂
  Gadanie o tym iż, „jedynym narodem, który wyjdzie z tej katastrofy cało, (…) chroniona przez Miłosierdzie Boże” ma być Polska, – to obraza Boga.
  Pan Jezus oddał życie za wszystkich ludzi z każdego narodu, rasy czy grupy etnicznej.
  Kto przyglądał się dużemu globusowi ziemi, ten wie że Polska to malutkie zadupie w skali świata, więc wywyższanie zapyziałego skrawka ziemi nad inne obszary zamieszkałe przez ludzi, jest totalną pychą i ignorancją nauk Jezusa.

  Tak samo z tym zdaniem… „Dużych zniszczeń nie będzie, bo polska obrona do tego nie dopuści” – jaka obrona?! Nasze wojsko pod względem militarnym dziś przypomina to z 1939 roku. Jesteśmy skrajnie niedoinwestowani, bierzemy złomowe czołgi od Niemców i stare F-16 od USA – i to ma być prężne wojsko co obroni kraj przed napaścią? Chyba tylko naćpany w to uwierzy.
  Skoro twierdzi się że, 90% Polaków to Katolicy, to nie dziwię się, iż Kler przez wieki mawiał o nich „Parafianie” – tj. z łaciny: ludzie głupi, ciemni, nierozumni, – gdyż tylko takim ciemniakom można takie brednie wciskać, które nijak się mają do biblijnych nauk Jezusa.

  Jeszcze nikt nie zagłosował.
  Proszę Czekać...
  1. http://www.1939.pl/uzbrojenie/porownanie.htm
   a jak chcesz poszukać poszukaj. Ale obecnie nawet zmieniając warunki walki i znaczenie poszczególnych jednostek to kolego jesteśmy w czarnej… i jak wtedy i teraz dowódcy nie potrafią wykorzystać w pełni siły swoich oddziałów. Więc nie ubliżaj bo ilościowo i nietety tak samo jakościowo….

   Jeszcze nikt nie zagłosował.
   Proszę Czekać...
 3. dla tej strony juz był koniec swiata

  Jeszcze nikt nie zagłosował.
  Proszę Czekać...
 4. Cytować Radio Maryja i Fląndre. Weźcie już nie róbcie wstydu i obciachu.

  Jeszcze nikt nie zagłosował.
  Proszę Czekać...
 5. Tekst zbyt przesiąknięty nienawiścią do tego co chrześcijańskie. Zawiodłem się na autorze.

  Jeszcze nikt nie zagłosował.
  Proszę Czekać...
  1. A co uważasz za chrześcijańskie w tym artykule? Chyba nie katolickie bajeczki, gdyż Katolicyzm nie ma nic wspólnego z prawdziwym chrześcijaństwem z I wieku n.e.
   To co jest obecnie, to sztuczny twór nauk pogańskich, wymieszanych z ludzką filozofią dla niepoznaki „ubraną” w nazewnictwo Nowotestamentowe. Sprawdź sobie w słowniku języka Polskiego co oznacza słowo NOMINALNY – gdyż obecne chrześcijaństwo, jest chrześcijaństwem nominalnym, – czyli istniejącym tylko z nazwy.

   Jeszcze nikt nie zagłosował.
   Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.