Radioaktywne renifery w Norwegii po wybuchu elektrowni atomowej

26 kwietnia minie 30 lat od katastrofy elektrowni jądrowej w Czarnobylu. Skutki tego wybuchu są odczuwalne do dziś i to nawet tysiące kilometrów od miejsca wypadku. Podwyższone stężenie radioaktywnego cezu-137 notuje się nawet w ciałach reniferów w Norwegii.

czarnobyl

W 1986 roku eksplodował reaktor 4 w elektrowni atomowej w Czarnobylu. Do powietrza wydostała się ogromna dawka promieniowania – czterokrotnie większa niż podczas wybuchu bomby atomowej w Hiroszimie – która była transportowana wraz z prądami powietrza po całej wschodniej i centralnej Europie.

Promieniotwórczy opad w Norwegii

Wraz z opadem deszczu i śniegu radioaktywne cząsteczki z powietrza opadły na ziemię. Z raportu Radia Wolna Europa wynika, że dotarły również do południowej i centralnej części Norwegii. W jego składzie znaleziono cez-137, czyli promieniotwórczy izotop metalu.

Cząsteczki cezu-137 spadły na obszar, gdzie Norwedzy pasą swoje stada reniferów. Zimą zwierzęta te jedzą mech i porosty, które działają jak gąbki dla materiałów radioaktywnych takich jak cez. Renifery, odżywiając się zanieczyszczonymi porostami, pochłaniają cez w ogromnych ilościach.

renifer

Zdatne do jedzenia?

Najwyższy tegoroczny poziom promieniowania od reniferów wyniósł 2100 bekereli na kilogram ich mięsa. Tymczasem według Unii Europejskiej bezpieczny limit to 600 bekereli na kilogram. Rząd Norwegii podkreśla, że podwyższone stężenie nie oznacza, że renifery nie nadają się do spożycia. Poziom promieniowania w tych zwierzętach zmienia się wahadłowo. Kilka lat temu naukowcy zarejestrowali 8200 bekereli na kilogram. Tak wysokie wartości uniemożliwiły ubój reniferów. Dlaczego w ciałach zwierząt znalazło się wtedy tak dużo radioaktywnego materiału? W tamtym okresie zwierzęta żywiły się głównie grzybami, które pochłaniają dodatkową ilość promieniowania z gleby.

źródło: tvn meteo
Wspomóż nasz rozwój i Udostępnij:

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
rat Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
rat
Gość
rat

To wiadomo dlaczego Rudolf jet czerwono-nosy, jakkolwiek to pisać.Cóż kazali łykać jod, jeszcze to pamiętam, (wiem stary jestem), jedno mnie dalej dziwi dlaczego Czarnobyl a nie Prypeć?, ale to pozostaje w kwestii relokacji pracowników wg. mnie