Rakieta Ariane 5 wyniosła na orbitę 4 satelity

Wystartowała rakieta nośna z czterema satelitami Galileo. To kolejne urządzenia, które mają zbudować europejski system nawigacji satelitarnej.

System Galileo to europejski odpowiednik amerykańskiego systemu nawigacji satelitarnej GPS (Global Positioning System), jednak w odróżnieniu od niego, z założenia jest systemem cywilnym, nad którym kontrolę sprawować będzie międzynarodowe grono specjalistów, a nie rząd. Taka forma zarządzania zapewni przedstawicielom państw europejskich kontrolę nad systemem oraz stały dostęp do wiarygodnych informacji.

Udany start rakiety

W czwartek o godz. 13.06 GMT (Uniwersalnego Czasu Greenwich), czyli o godz. 14.06 czasu polskiego, z Gujany Francuskiej wystartowała europejska rakieta nośna Ariane 5, która wyniesie na orbitę cztery satelity nawigacyjne Galileo (numery od 15 do 18).

Około dziewięciu minut po starcie od rakiety oddzielił się jej rdzeń. Następnie jej pierwszy człon uległ spaleniu. Później rakieta ma lecieć przez trzy godziny i osiem minut, po czym nastąpi odrzucenie kolejnego modułu. Sprawi ono, że rakieta znajdzie się na orbicie Ziemi. Gdy już się to stanie, dwie pierwsze satelity zostaną wypuszczone do atmosfery. Kolejna para satelitów Galileo zostanie odblokowana 20 minut później.

System 30 satelitów

14 satelitów Galileo już znajduje się w przestrzeni kosmicznej, a teraz cztery kolejne zmierzają do orbity okołoziemskiej.

System Galileo będzie składał się z 30 satelitów. Będą one równomiernie rozmieszczone na trzech, kołowych, okołoziemskich orbitach średnich (MEO), nachylonych pod kątem 56 stopni względem płaszczyzny równika. 27 satelitów operacyjnych wraz z trzema (po jednym na każdej orbicie) aktywnymi satelitami zapasowymi będzie poruszać się na wysokości 23222 km nad powierzchnią Ziemi, okrążając nasz glob w ciągu 14 godzin i 21 minut. Dzięki takiemu rozmieszczeniu satelitów (większy promień orbity niż w przypadku GPS), system zapewni dobrą jakość sygnału pomiarowego.

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.