Rasa ludzka żyje na kredyt . Zagrożenie z kosmosu jest gigantyczne !

Astronomowie, biznesmeni i artyści wystosowali odezwę do rządów państw o podjęcie działań wobec zagrożeń z kosmosu. Międzynarodowej grupie przewodniczą, królewski astronom Lord Martin Rees i doktor astronomii Brian May, gitarzysta Queen.

Plejada wiodących światowych ekspertów w dziedzinie astrofizyki, pragnie aby zaprzestano martwić się o to, co dzieje się na Ziemi i rozpoczęto planowanie na wypadek tego jednego dnia, kiedy zagłada dla naszej planety może nadejść z przestrzeni kosmicznej. Widzieliśmy to już w hollywoodzkich produkcjach: asteroida-morderca mknie w kierunku naszego drogiego globu, podczas gdy NASA usiłuje znaleźć sposób, aby powstrzymać lot kosmicznej bestii.

Międzynarodowa grupa astronautów, naukowców i innych zainteresowanych wzywa do szybkiego rozwoju działań w celu wykrycia asteroid, które mogą spowodować rozległe zniszczenia na ziemi. Ostrzegają przypominając, że jest to jedno z największych zagrożeń dla ludzkości w nadchodzących stuleciach. Grupie przewodzą, Lord Martin Rees, astronom królewski z Wielkiej Brytanii i Brian May, doktor astronomii, świetnie znany gitarzysta zespołu rockowego Queen.

Naukowcy oznajmili, że stokrotny wzrost liczby obiektów wykrywanych każdego roku nakazuje pilnie myśleć o następnej dekadzie. Projekty naukowe dla wykrycia asteroidy, które mogą wejść w kolizję z Ziemią, są prowadzone już od ponad 50 lat. Prace zwiększyły się w 1998 roku, kiedy NASA poświęciła już dekadę na identyfikację obiektów znajdujących się blisko Ziemi, a których średnica była większa niż 1 km – rozmiary mogące spowodować katastrofę potencjalnie zagrażającą wyginięciem istot żywych. Królewski astronom Martin Rees powiedział, że rodzaj ludzki musi dokonać „misji odszukania asteroid, zanim one znajdą nas”.

zagrożenie z kosmosu

Jednakowoż astrofizycy ostrzegają, że asteroidy i meteory stosunkowe małe, czyli około 50m średnicy, również mogą spowodować poważne spustoszenia na Ziemi. Przy bezpośrednim uderzeniu zdolne są zniszczyć miasto i zabić miliony istnień ludzkich. Przykładowo, niewykryty meteoryt o szacunkowej średnicy 20m wszedł w atmosferę nad Rosją w zeszłym roku i eksplodował na wysokości kilku kilometrów powodując falę uderzeniową, w wyniku czego rannych zostało 1500 osób w miejscowości Czelabińsk. Nawet niszczycielski obiekt z 1908r., meteoryt tunguski na Syberii, największy ze znanych z kronik ludzkiej historii, miał rozmiary zaledwie około 50m. Jak mówi Brian May: „Obecnie posiadamy wiedzę o mniej niż jednym procencie obiektów porównywalnych do tego, który uderzył na Podkamienną Tunguską i nikt nie wie, kiedy następny taki wielki uderzy.”

Katastrofa tunguska, w której obiekt eksplodował na wysokości ok. 10 km nad powierzchnią Ziemi, była na tyle silna, aby zniszczyć obszar około 800 kilometrów kwadratowych, a fale uderzeniowe odczuwalne były nawet w Wielkiej Brytanii.

katastrofa Tunguska

katastrofa Tunguska

Tylko około 1 procent metrowych asteroid, meteorów i komet, które mogą spowodować znaczne zniszczenia na Ziemi wykryto do tej pory, zgodnie z oświadczeniem naukowców wydanym w ostatnią środę. Asteroida wystarczająco duża, aby zniszczyć całe miasto jest katastrofalnym zjawiskiem, którego prawdopodobieństwo uderzenia w Ziemię oszacowano na jeden raz w ciągu 100 lat.

„NASA wykonała bardzo dobrą robotę znajdując największe obiekty, te które mogłyby zniszczyć ludzką rasę” – powiedział Ed Lu, astronauta który odbywał kosmiczne podróże na pokładach promu kosmicznego „Atlantis” i Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. „To te, które mogłyby zniszczyć miasto lub uderzyć w gospodarkę na kilka setek lat. One są takim problemem.”

„Im więcej uczymy się o uderzeniach asteroid, tym jaśniejsze staje się, że rasa ludzka żyje na kredyt” – powiedział May, który przerwał studia akademickie by zostać muzykiem, ale wrócił, aby zakończyć pracę doktorską na University of London’s Imperial College w 2007 roku. Kampania zapoczątkowana w tym tygodniu, ma na celu podniesienie świadomości i wywarcie presji na rządy aby przedsięwzięto efektywne działania.

Grupa zwołana do prac na najbliższy czas, ma skupić się raczej na wykrywaniu, niż śpieszyć się w wynajdywaniu sposobów, aby zniszczyć lub zmienić kurs niebezpiecznych obiektów. Radzenie sobie z asteroidą, która jest na kursie kolizyjnym z Ziemią „jest łatwym zadaniem” – powiedział Lu.

By wspomóc naziemne teleskopy NASA, które wykrywają obiekty o małej masie, mogące spowodować zniszczenia na Ziemi, wymagane byłoby zamontowanie teleskopu podczerwonego na statku kosmicznym na orbicie pomiędzy Ziemią i Wenus, oznajmił Lord Rees. Warto nadmienić w tym miejscu o projekcie Sentinel (Wartownik). To inicjatywa non-profitowej fundacji, która zamierza umieścić teleskop ok. 250 mln km od Ziemi w kierunku orbity Wenus. Uruchomienie teleskopu zapowiedziano na 2019r. Urządzenie wykorzystuje kamery na podczerwień do polowania na obiekty o rozmiarach do 40 metrów średnicy.

Lu wyjaśnił, że uderzenie asteroidy o średnicy 150 metrów byłoby pięć razy mocniejsze od siły wybuchu wszystkich bomb użytych podczas II wojny światowej, w tym bomby atomowe zrzucone na Hiroszimę i Nagasaki (!).

Ponad 100 sygnatariuszy dołączyło do wezwania rządów i podmiotów prywatnych, aby przyspieszyć śledzenie asteroid, w tym 34 amerykańskich i rosyjskich astronautów oraz naukowców, jak Richard Dawkins biolog ewolucjonista. Odezwa zyskała również na poparciu takich technologów jak Alan Eustace z Google, który w październiku wykonał rekordowy skok spadochronowy z krawędzi przestrzeni kosmicznej i Nathan Myhrvold, były dyrektor w firmie Microsoft. Swój udział mają też Brian Cox i Peter Gabriel.

Pierwszy Światowy Dzień Asteroid odbędzie się w dniu 30 czerwca 2015r. w rocznicę katastrofy tunguskiej.

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o