Rekord za rekordem. Co się dzieje z temperaturą na świecie?

Rekord goni rekord. 2015 rok poważnie kandyduje do miana najcieplejszego w dziejach meteorologii. Rekordowo ciepło zapisała się pierwsza połowa roku, wiosna i lato, a także sześć miesięcy. Globalne ocieplenie nie tylko postępuje, ale dzieje się to coraz szybciej.

Anomalie temperatury globalnej od stycznia do września 2015 roku. Dane: NOAA anomalie temperaury

Według amerykańskiego Krajowego Urzędu do spraw Oceanów i Atmosfery (NOAA), do końca września średnia temperatura globalna wskazywała, że 2015 rok zapisze się jako najcieplejszy w 136-letniej historii pomiarów. Odchylenie średniej temperatury od normy na świecie wyniosło 0,85 stopnia. Poprzedni rekord dla pierwszych dziewięciu miesięcy odnotowano w 2010 roku i wyniósł on 0,73 stopnia.

W tym roku rekordowa ilość miesięcy okazała się najcieplejsza w historii pomiarów. Należały do nich: marzec, maj, czerwiec, lipiec, sierpień i wrzesień. Z kolei styczeń i luty były drugimi najcieplejszymi, a kwiecień czwartym najcieplejszym. Rekordowo ciepłe były także wiosna i lato, zarówno w skali globalnej, jak i na północnej półkuli Ziemi.

Pierwsza połowa 2015 roku okazała się najcieplejszą od 1880 roku, od kiedy pomiary uważa się za wiarygodne. Odchylenie średniej temperatury globalnej od normy wieloletniej sięgnęło 0,88 stopnia. Poprzednio najcieplejsze pierwsze półrocze mieliśmy w 2010 roku, kiedy to temperatura była o 0,09 stopnia niższa.

Bardzo mało lodu w Arktyce

Wyjątkowo wysokie temperatury miały wpływ na to, co dzieje się w Arktyce. 11 września zasięg morskiej pokrywy lodowej na Morzu Arktycznym był najmniejszym w tym roku i wyniósł 4 mln 413 tysięcy kilometrów kwadratowych. Był tym samym 4. najmniejszym w historii pomiarów satelitarnych, prowadzonych stale od 1979 roku.

Zasięg pokrywy lodowej na tle miesięcy w ostatnich latach. Dane: NSIDC pokrywa lodow

W ubiegłym roku zasięg lodu na Oceanie Arktycznym był o 570 tysięcy km kw. większy. Tak mało lodu nie notowano od 3 lat. Do rekordu, który padł w 2012 roku, zabrakło roztopienia się 1 mln 26 tysięcy kilometrów kwadratowych pokrywy lodowej.

Trzeba jednak zauważyć, że od połowy lutego aż do połowy czerwca lodu morskiego w Arktyce było mniej niż w rekordowym 2012 roku. Co więcej, w marcu, maju i czerwcu tak małego zasięgu lodu nie obserwowano jeszcze nigdy. Naukowcy spodziewają się, że kolejny rekord najmniejszego zasięgu lodu padnie nie później niż w ciągu najbliższych kilku lat.

Nasilające się zjawisko El Niño

Przyczyną rekordów temperatury jest m.in. nasilanie się zjawiska El Niño, a więc nadmiernego ogrzewania się wody w równikowej części Oceanu Spokojnego. Jeśli potwierdzą się prognozy, to pod koniec roku El Niño może się okazać najpotężniejszym na tle ostatniego półwiecza. Będzie to miało wpływ na pogodę w różnych regionach świata w postaci powodzi, susz, upałów i mrozów.

Anomalie temperatury globalnej w latach 1880-2015. Dane: NOAA anomalie temperatury

Amerykańskie Towarzystwo Meteorologiczne opublikowało raport przygotowany przez 413 niezależnych naukowców z 58 krajów, z którego wynika, że globalnego ocieplenia nie można już powstrzymać, bo emisja gazów cieplarnianych i jego nagromadzenie w ziemskiej atmosferze przekroczyło wszelkie granice.

Nawet jeśli emisja dwutlenku węgla przerwana zostałaby z dnia na dzień, to należy pamiętać, że ocean pochłania i magazynuje ciepło, a oddaje je bardzo powoli. Oznacza to coraz szybszy wzrost średniej globalnej temperatury przez następne setki, a nawet tysiące lat.

Ostrzeżenie otrzymaliśmy już w ubiegłym roku, który zapisał się jako najcieplejszy w ponad 136-letniej historii pomiarów meteorologicznych. W samej tylko Europie rekordy maksymalnej temperatury odnotowaliśmy w 20 krajach. W Polsce przynajmniej od końca osiemnastego wieku, średnia roczna temperatura w skali ogólnokrajowej, nie była tak wysoka.

źródło: Twoja Pogoda

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.