Rekordowo wysoki budrzet Japonii na zbrojenia

W 2015 roku do marca następnego roku Japonia na zbrojenia wyda 42 miliardy dolarów. Budżet obronny tego kraju, rosnący od trzech lat a będzie najwyższy od zakończenia się II wojny światowej

Mimo niezmiennie pacyfistycznego wydźwięku japońskiej konstytucji, celem premiera Shinzo Abe stało się stworzenie sił zbrojnych, zdolnych do aktywnego przeciwstawiania się zagrożeniom w regionie. Tak jak kilka innych krajów w Azji Wschodniej, Japonia zaniepokojona jest coraz bardziej agresywnymi posunięciami Chin w sprawach terytoriów spornych – w tym wypadku chodzi o wyspy Senkaku na Morzu Wschodnio – Chińskim.

W nowym budżecie, na liście zakupów Japońskich Sił Samoobrony znalazły się między innymi: 20 morskich samolotów patrolowych P-1, pięć wielozadaniowych samolotów V-22 Osprey, sześć myśliwców F-35A, samolot wczesnego ostrzegania E-2D Hawkeye oraz 30 pojazdów amfibijnych. Japończycy planują też zaopatrzyć się w ciągu pięciu najbliższych lat we flotę dronów Global Hawk. Kolejnymi celami są konstrukcja niszczyciela zaopatrzonego w System Walki Aegis oraz utworzenie jednostek obserwacyjnych na Okinawie oraz Amami.

Oprócz tego, celem Abe jest także praca nad umacnianiem sojuszu ze Stanami Zjednoczonymi.

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

2 thoughts on “Rekordowo wysoki budrzet Japonii na zbrojenia”

 1. Hahaha…
  Widocznie ma rekordowy spadek ” budrzetu ” i nie stać go słowniczek.

  Jeszcze nikt nie zagłosował.
  Proszę Czekać...
 2. Warto by było poświęcić parę groszy z domowego ” budrzetu ” na słownik ortograficzny.

  Jeszcze nikt nie zagłosował.
  Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.