Roboty doprowadzą do zagłady ludzkości

Stephen Hawking alarmuje, że przed ludzkością jest najbardziej niebezpieczne ze stuleci. Znaczny progres w nauce i technologii będą poważnym zagrożeniem dla naszego istnienia.

roboty

Szanse na katastrofę na Ziemi w ciągu najbliższych tysięcy lat są niemal pewne. Astrofizyk twierdzi, że może się to zdarzyć okresie od tysiąca do 10 tys. lat. Jedynym możliwym rozwiązaniem, by przetrwać, byłoby założenie kolonii na innych planetach, jednak to zajmie ponad 100 lat.

„Musimy być bardzo ostrożni”

– Przez co najmniej 100 lat nie założymy w kosmosie samodzielnych kolonii, więc musimy w tym czasie być bardzo ostrożni – twierdzi Hawking.

Przekonania astrofizyka zdają się potwierdzać te, które przytaczał Astronom Królewski Martin Rees, obwieszczając czekającą nas samozagładę w swojej książce z 2003 roku – Our Final Century.

Zabije nas postęp

Naukowiec wśród zagrożeń, którym stawiamy czoła, wraz z postępem nauki i technologii wymienił między innymi broń jądrową, genetycznie modyfikowane wirusy i globalne ocieplenie. Według Hawkinga zagraża nam także sztuczna inteligencja. Jego zdaniem powinniśmy uniknąć sytuacji, w której roboty przestaną być kontrolowane.

– Większość zagrożeń, z którymi się zmierzymy, wywodzi się z postępu, jakiego poczyniliśmy w dziedzinie nauki i technologii. Nie zatrzymamy postępu, ani go nie odwrócimy, więc musimy poznać zagrożenia i je kontrolować – mówi Hawking.

Astrofizyk z Uniwersytetu Cambridge, który niedawno skończył 74 lata, w wieku 21 lat dowiedział się, że choruje na stwardnienie zanikowe boczne. Rzadką, powoli postępującą chorobę, która doprowadziła do paraliżu większości jego ciała. Miał żyć jeszcze 2-3 lata i choroba całkowicie pozbawiła go motywacji. Jednak z perspektywy czasu, twierdzi, że był szczęśliwy. A niepełnosprawność nie była żadną przeszkodą w jego dziedzinie naukowej – fizyce teoretycznej. Przez 30 lat Hawking na Uniwersytecie Cambridge obejmował katedrę Lucasa, którą niegdyś zajmował sam Isaac Newton. Jest to jedno z najbardziej prestiżowych stanowisk akademickich w Anglii.

Istnieje wiele pomysłów na temat tego, jak zginie ludzkość. Teorii o końcu świata jest bardzo dużo, a według jednej z nich, „połknie” nas Słońce.

źródło: tvn meteo

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.