Rok 2014 będzie rokiem anomaliów pogodowych na świecie

Aktywny sezon huraganów w Stanach Zjednoczonych, powodzie w Europie oraz kolejna, rekordowo chłodna zima w Ameryce Południowej – nowy 2014 rok przyniesie nam wiele katastrof, które z pewnością wpłyną na gospodarki najważniejszych krajów na świecie. Na kataklizmy szczególnie narażeni będą tego lata mieszkańcy Australii, gdzie uderzą śmiertelne cyklony, a także USA, które przeżyją ciężką zimę, a następnie aktywny sezon huraganów.

Zima 2014

Pierwsza połowa stycznia w Europie będzie ciepła, a miejscami wręcz typowo kwietniowa. Wiosenne temperatury wciąż będą panować w krajach środkowej części kontynentu. Tymczasem na Syberii, gdzie listopad i grudzień okazały się miesiącami anomalnie ciepłymi temperatura wróci do normy, zaś Ameryka Północna musi przygotować się na rekordowo potężne mrozy, które zaczną odpuszczać w lutym. Z pewnością będziemy pisać o burzach śnieżnych, które tej zimy niejednokrotnie zaatakują obszar USA. W Europie zima na dobre rozszaleje się w lutym, ale dla odmiany śnieżyce i mrozy nietypowo uderzą w zachodnią i południową część kontynentu.
Tymczasem w Australii, gdzie aktualnie trwa lato, będzie gorąco, ale Kraj Kangurów mogą nawiedzać cyklony z ulewami. Istnieje poważne zagrożenie powodziowe.

Wiosna w Europie mokra

Wiosna w Europie rozpocznie się szybko, ale będzie kapryśna, mokra, z częstymi opadami. W kwietniu i maju dla odmiany, by nie było nudno, popada śnieg. Zakończy się rekordowo zimna aura w Stanach Zjednoczonych – nowa pora roku rozpocznie się tam dynamicznie, z gwałtownymi burzami i tornadami, w przeciwieństwie do ostatnich dwóch sezonów tych zjawisk będzie o wiele, wiele więcej i mogą okazać się najsilniejsze i najbardziej aktywne od wielu lat. Przyczyną dość nieciekawej pogody wiosną na obszarze naszego kontynentu będzie wyż, który pod koniec zimy powstanie nad Atlantykiem. W takiej sytuacji dojdzie do adwekcji chłodu z północy, stąd szczególnie brzydki kwiecień. Na szczęście w maju – choć nie będzie padać zbyt często – to jednak temperatury pozostaną stosunkowo niskie.

Lato dynamiczne

To będzie bardzo dynamiczne, deszczowe i wietrzne lato w Europie. Nie radzimy planować urlopu nad polskim morzem, bo częściej na niebie dominować będą chmury, a słonecznych chwil ma być stosunkowo niewiele. W związku z pojawieniem się zjawiska El Nino, zwłaszcza w drugiej połowie lata, istnieje poważne ryzyko pojawienia się zagrożenia powodziowego. Nie boimy się stwierdzenia, że to lato będzie najchłodniejsze na naszym kontynencie od 10 lat. Znacznie wyższe temperatury zdominują wschód Europy, dlatego mieszanka wybuchowa może prowadzić do gwałtownych burz.
Zupełnie inaczej będzie w USA – tam będą narzekania na wyjątkowo wysokie temperatury oraz bardzo aktywny sezon huraganowy. Wschodnie wybrzeże musi się przygotować na kataklizmy podobne do Sandy. Z kolei Australijczycy zadowolą się suchą i ciepłą zimą oraz początkiem wiosny, a w Ameryce Południowej będzie mocno padać.

Jesień ciepła?

Wrzesień i październik będą w Europie ciepłe, choć w dalszym ciągu deszczowe, w listopadzie chłodniej, choć pierwszy atak zimy na obszarze Starego Kontynentu nastąpi w październiku. Chłody stosunkowo wcześnie nawiedzą Syberię, a w Ameryce Północnej będzie ciepło. Po zimnej zimie na Antarktydzie pokrywa lodowa nie osiągnie co prawda tak ekstremalnych rozmiarów, jak w tym roku, lecz nadal utrzymywać się będzie powyżej normy. Zupełnie inna sytuacja będzie mieć miejsce w Arktyce – lato zapowiada się tam cieplejsze, w związku z czym lodu będzie mniej niż w sezonie ubiegłym, choć rekordu póki co również nie przewidujemy.

Normalny początek zimy w Europie

Grudzień powinien przynieść jeszcze niezbyt solidną zimę w Europie, a w Stanach Zjednoczonych wciąż będzie bardzo ciepło.

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

2 thoughts on “Rok 2014 będzie rokiem anomaliów pogodowych na świecie”

  1. a może wróżka Basia zobaczyła to w swojej kuli? 

    Jeszcze nikt nie zagłosował.
    Proszę Czekać...
  2. Z całym szacunkiem ale Meteo nie potrafi przewidzieć pogody na tydzień a co dopiero na miesiąć a Tu piszecie o rocznej.

    Jeszcze nikt nie zagłosował.
    Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.