Rosja: Awaria w elektrowni atomowej. Mieszkańcy uciekają i kupują jodynę

Jak podaje rosyjski portal „Svoboda” w elektrowni w obwodzie leningradzkim doszło do wypadku. Spowodowało to panikę w miejscowości Sosnowy Bór, gdzie znajduje się reaktor. Władze miasta zapewniają, że promieniowanie tła w Sosnowym Borze jest normalne i nie ma powodów do paniki.

Praca Leningradzkiej Elektrowni Atomowej została zatrzymana po wypadku 18 grudnia, kiedy doszło do wydobycia się pary z jednej z turbin. Mieszkańcy Sosnowego Boru, gdzie znajduje się elektrownia, zaczęli masowo wyciągać pieniądze z kont bankowych, niektórzy opuścili miasto. Zauważono też wzrost sprzedaży jodyny – w części aptek zaczęło jej brakować.

elektrownia atomowa Leningrad elektrownia atomowa Leningrad

elektrownia atomowa Leningrad

Przyjmowanie preparatów jodu ma uchronić tarczycę przed wchłonięciem radioaktywnego izotopu. Najbardziej znany jest płyn Lugola (roztwór wodny jodu z jodkiem potasu), masowo podawany w Polsce, zwłaszcza dzieciom, po wybuchu elektrowni jądrowej w Czarnobylu w 1986 roku. Niektórzy twierdzą, że organizm chroni też picie jodyny (roztworu jodu z dodatkiem jodku potasu), choć lekarze przestrzegają przed jej spożywaniem.

Władze uspokajają, mieszkańcy nie wierzą

Władze miasta zapewniają, że promieniowanie tła w Sosnowym Borze jest normalne i nie ma powodów do paniki. Dodają, że para wodna nie powoduje promieniowania oraz że w momencie wycieku pary wiatr nie wiał w kierunku miasta.

Ludzie jednak nie wierzą w te zapewnienia i powtarzają, że władze muszą uspokajać.

Reaktory typu czarnobylskiego

Ekolodzy zwracają uwagę, że gdyby wiatr wiał w stronę Sosnowego Boru, promieniowanie tła mogłoby być znacznie wyższe. też pracownikom elektrowni, którzy byli na miejscu w czasie wypadku ostrożność i konsultację medyczną.

W Sosnowym Borze koło Sankt Petersburga znajduje się elektrownia jądrowa z reaktorami typu RBMK-1000 (czarnobylskiego), o mocy 4000 MW.

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

3 thoughts on “Rosja: Awaria w elektrowni atomowej. Mieszkańcy uciekają i kupują jodynę”

 1. A to kacapy jedne !

  Jeszcze nikt nie zagłosował.
  Proszę Czekać...
 2. Ha Ha Ha
  już nie długo koniec świata, wkącu ile to można czekać

  Jeszcze nikt nie zagłosował.
  Proszę Czekać...
 3. Ekolodzy zwracają uwagę, że gdyby wiatr wiał w stronę Sosnowego Boru, promieniowanie tła mogłoby być znacznie wyższe. też pracownikom elektrowni, którzy byli na miejscu w czasie wypadku ostrożność i konsultację medyczną.”

  YYyyyyy?

  Jeszcze nikt nie zagłosował.
  Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.