Rosja chce wysłać na Marsa małpy. Organizacje protestują

Rosyjscy naukowcy chcą w 2017 roku chcą wysłać na Marsa małpy. Z pomysłem kategorycznie nie zgadza organizacja non-profit, Ludzie na rzecz Etycznego Traktowania Zwierząt (PETA).

Kilka miesięcy temu pojawiły się doniesienia, że naukowcy z Rosyjskiej Akademii Nauk przygotowują cztery makaki do bardzo dalekiej podróży. Badacze chcą wysłać zwierzęta na Czerwoną Planetę i nie gwarantują, że stworzenia wrócą na Ziemię.

mars

Szkolenie makaków na astronautów

Inessa Kozlovskaya jest liderem zespołu naukowego odpowiedzialnego za uczenie małp w Instytucie Problemów Biomedycznych Rosyjskiej Akademii Nauk. Szkolenie obejmuje motywowanie do odruchów poznawczych i umiejętności uczenia się.

Makaki nigdy nie wrócą do domu?

Według planów, małpy na Marsie mają przebywać przez sześć miesięcy. Nie jest jasne jednak, czy zwierzęta będą miały zagwarantowany powrót na Ziemię.

– PETA napisała do Igora Komarowa, szefa Rosyjskiej Federalnej Agencji Kosmicznej, wzywając go, aby anulował misję małp i skorzystał z zaawansowanych technologicznie metod XXI wieku – powiedziała Hariet Barcley z z fundacji PETA.

Działacze PETY byli zszokowani po usłyszeniu wiadomości, że Rosja w XXI wieku planuje wysłać na Marsa makaki.

– Nie ma powodu, aby powtórzyć ciemne początki eksploracji przestrzeni kosmicznej, kiedy psy i naczelne ginęły w samotności, maleńkie drobinki w pojazdach kosmicznych – powiedziała Barcleu. – Łajka zdechła z przegrzania w wyniku paniki i stresu kilka godzin po starcie. Inne zwierzęta wysłane w kosmos zdechły w wyniku uduszenia, zamarznięcia, spalenia lub zderzenia – dodaje.

Barcley wyjaśniła, że małpy są wrażliwymi i inteligentnymi zwierzętami. Narażone są na ekstremalne cierpienia podczas testów i szkoleń przygotowawczych w ramach misji. Zwierzęta wysłane na misję byłyby przerażone.

„Zwierzęta to nie astronauci”

PETA w liście do Komarowa wyjaśnia, że zwierzęta nie są wysyłane w przestrzeń kosmiczną przez Amerykańską i Europejską Agencję Kosmiczną, a Chińska zastępuje je robotami.

– Będziemy zachęcać ludzi na całym świecie do przyłączenia się do protestu. Będziemy informować, że zwierzęta to nie astronauci – podsumowuje Barcley.

Mars drugim domem

Być może w dalekiej przyszłości Czerwona Planeta stanie się naszym drugim domem, uważają eksperci.

– Jeżeli prędzej czy później dojdzie do jakiegoś kataklizmu i cywilizacja miałaby przetrwać, to na Marsie mielibyśmy drugi dom – mówi Jerzy Rafalski z Centrum Nauki Kopernik. – Jeśli podgrzejemy go np. efektem cieplarnianym, na planecie może znów pojawi się atmosfera, po niebie zaczną płynąć chmury, a powierzchnia zrobi się niebieska od wielkich rozlewisk wody – snuje wizję astronom z toruńskiego planetarium.

mars

Wiele firm zastanawia się jak skolonizować Marsa. Elon Musk, właściciel firmy SpaceX, planuje na Czerwoną Planetę wysłać ludzi. Wizję kolonii założonej przez człowieka stworzyła również firma Mars One.

Mars One swojego czasu prowadził nabór na wysłanników z Ziemi.

mars

mars

mars

źródło: tvn meteo

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

6 thoughts on “Rosja chce wysłać na Marsa małpy. Organizacje protestują”

 1. Ja bardziej wierzę w to, co było w tych komiksach z serii Lądowanie w Andach.

  Jeszcze nikt nie zagłosował.
  Proszę Czekać...
 2. Ja to bym wyslal wszystkich bezrobotnych i muzulanow

  Jeszcze nikt nie zagłosował.
  Proszę Czekać...
 3. A co jeśli właśnie w podobny sposób nas stworzono? Być może rzeczywiście jesteśmy eksperymentem innych istot które np. Już wygineły… Jak myślicie?

  Jeszcze nikt nie zagłosował.
  Proszę Czekać...
  1. ja myślę że Watykan o ty już dawno wie ale tego nie ujawnia bo się boi załamania wiary. Bo nimby dlaczego BÓG stworzył inne istoty mądrzejsze od NAS(skoro nas stworzyli albo potrafią do nas dolecieć)a my niby dolecieliśmy tylko do księżyca?A skoro oni nas stworzyli to kim jest BÓG?Czy biblia jest napisana tak żeby to zrozumiał ”ciemny człowiek”czy to coś więcej, a my tego nie rozumiemy?

   Jeszcze nikt nie zagłosował.
   Proszę Czekać...
 4. jak najbardziej wskazane wysłać tam wszystkich bankowców i polityków

  Jeszcze nikt nie zagłosował.
  Proszę Czekać...
  1. szczególnie ulicę WIEJSKĄ z WARSZAWY

   Jeszcze nikt nie zagłosował.
   Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.