Rosja dostarczyła do Afganistanu 10 000 kałasznikowów

Do Kabulu przybył transport 10 tys. kałasznikowów i kilku milionów sztuk amunicji, podarowanych Afganistanowi przez Rosję, co postrzegane jest jako pogłębienie zaangażowania Moskwy w sprawy rozdartego wojną kraju.

Afgańskie siły bezpieczeństwa, walczące z rebelią, niemal całkowicie uzależnione są od pomocy zagranicznej. Kiedy w zeszłym roku zmalała obecność wojskowa koalicji pod przywództwem NATO, afgańscy przywódcy zwrócili się do Moskwy, z którą Afganistan toczył w latach 80. wojnę, o dostawy rosyjskiej broni, w tym również ciężkiego sprzętu i śmigłowców.

Rosja

– Dar ten świadczy o głębokiej przyjaźni między obydwoma narodami – powiedział afgański doradca ds. bezpieczeństwa Hanif Atmar z okazji transportu broni. – To ważny dar od ważnego przyjaciela Afganistanu w kluczowym dla Afganistanu i całego regionu czasie – dodał. Zauważył, że karabiny i amunicja zostały przywiezione w ramach istniejącego porozumienia między obu krajami.

Rosyjski ambasador Aleksandr Mantycki powiedział odbierającym broń wojskowym i urzędnikom, że jego kraj chce współpracować z Afganistanem w walce z terroryzmem i handlem narkotykami.

– Terroryzm naszym wspólnym wrogiem – podkreślił Atmar, wyrażając gotowość Afganistanu do przeciwdziałania temu zagrożeniu.

Jak pisze agencja Reutera, dostawa broni przybyła w czasie, kiedy Rosjanie zaczęli niecierpliwić się niepowodzeniami polityki Waszyngtonu wobec Afganistanu. Rosja, nie będąc członkiem koalicji, współpracowała od lat z USA, pozwalając m.in. na transport dostaw wojskowych przez swoje terytorium, ale współpraca ta ustała w związku z podziałami w sprawie Ukrainy i Syrii.

Według Atmara obecnie w Kabulu i Moskwie kontynuowane są rozmowy na temat dalszej współpracy wojskowo-technicznej. Strona afgańska zainteresowana jest w szczególności otrzymywaniem od Rosjan ciężkiej broni i sprzętu wojskowego – podała afgańska telewizja Tolo News.

Jak powiedział NBC News rzecznik afgańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego Tawab Ghurzang, transport kałasznikowów jest pierwszym bezpośrednim militarnym wsparciem Afganistanu ze strony Moskwy od obalenia w 2001 roku talibów.

Transport przybył niemal 30 lat od wycofania się Rosjan z Afganistanu po 10-letniej interwencji radzieckiej (1979-1989). Rocznicę ich wycofania świętowano 15 lutego.

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

One thought on “Rosja dostarczyła do Afganistanu 10 000 kałasznikowów”

  1. Poodobo Polakom ruscy maja podarowac 10 tys Bolkow Walesow ???

    Jeszcze nikt nie zagłosował.
    Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.