Rosja łamie sankcje ONZ! Masowe dostawy ropy dla reżimu Korei Północnej

Rosja Korea Polnocna ropa
Rosja Korea Polnocna ropa

Ceny oleju napędowego w Korei Północnej spadły w listopadzie aż o 60 proc., a benzyny o 25 proc. po tym jak rosyjskie władze, łamiąc nałożone na ten kraj międzynarodowe sankcje, dostarczyły komunistycznemu reżimowi Kim Dzong Una ropę do graniczącej z Chinami prowincji Ryanggang.

Szokujący raport na ten temat opublikowali dziennikarze z Asia Press International. Według nich, aby uniknąć przyłapania na dostarczaniu ropy władzom w Phenianie Rosjanie zrobili to nie przez obserwowany przez satelity szpiegowskie USA koreański port Najin, ale przez Może Żółte do portów w Chinach, skąd następnie paliwo trafiło do Korei Północnej.

Przypomnijmy, że uchwalona 11 września br. przez Radę Bezpieczeństwa ONZ rezolucja, którą poparły także Rosja i Chiny, kładła szczególny nacisk właśnie na odcięcie dostaw paliw dla reżimu Kim Dzong Una.

Tymczasem Rosja, przy cichym przyzwoleniu Chin, dokonała masowych dostaw ropy dla Korei Północnej. Dodajmy, że poprzedziła to w październiku br. cała seria wizyt rosyjskich deputowanych w Phenianie.

“Jest bardzo wiele kanałów handlowych między Chinami i Koreą Północną. Część legalna, część nielegalna. Zupełnie mnie nie dziwi, że Rosja z nich korzysta” – ocenia w rozmowie z Newsweekiem ekspert ds. Korei z Centrum Badań Strategicznych i Międzynarodowych, Lisa Collins.

“Wiemy, że Rosja dostarczała już w przeszłości ropę do Korei Północnej i są raporty, które wskazują, iż obecnie statki koreańskie omijają sankcje ONZ, sprytnie ukrywając źródło pochodzenia ropy” – przyznaje ekspert.

Dodajmy, że już we wrześniu br. Reuters i Washington Post informowały, iż Rosja pomaga Korei Północnej sprowadzać paliwo i uniknąć w ten sposób gospodarczych skutków międzynarodowych sankcji.

Przypomnijmy, że rezolucja ONZ zabrania eksportu do Korei Północnej kondensatów i skroplonego gazu, ale dostawy ropy tylko ogranicza – do 2 mln baryłek rocznie. Po uchwaleniu tej rezolucji ceny paliw w Korei Północnej gwałtownie skoczyły. Teraz – równie gwałtownie – spadły.

“Nie jest tajemnicą, że Rosja zaopatruje Koreę Północną w ropę. Dopilnowała bowiem, aby w sankcjach nie wprowadzono zbyt dużych cięć w dostawach ropy. Wychodzi więc na to, że Rosja ma do tego pełne prawo” – ocenia ekspert ds. Rosji i Japonii James Brown z Temple University.

W takim razie czy Rosja złamała sankcje ONZ, jak twierdzą dziennikarze, czy nie? Pewnie cała kwestia zależy od tego, ile w rzeczywistości tej ropy dostarcza Phenianowi Kreml. Prawdopodobnie po tym skandalu nie obejdzie się bez debaty międzynarodowej na ten temat.

Jest to również jawny cios w politykę nacisków na nuklearny reżim Kim Dzong Una, którą prowadzą Stany Zjednoczone. Tymczasem w ostatni wtorek rosyjskie media podały, że “Kreml jest gotów do przejęcia wiodącej roli w polityce międzynarodowej wobec Korei Północnej”.

źródło: Reporters.pl

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o