Rosja – na jeziorze Bajkał wprowadzono stan wyjątkowy

Jezioro Bajkał Rosja

Na jeziorze Bajkał stan wody błyskawicznie spada co spowodowało wprowadzenie stanu wyjątkowego. Echo Moskwy podaje, że stan wody jest bliski poziomowi krytycznemu.

Wody w Bajkale jest najmniej od 60 lat a prognozy na najbliższą przyszłość nie są optymistyczne. Stan wody może się niebawem obniżyć o kolejne 20 centymetrów poniżej dopuszczalnego poziomu minimalnego, który wynosi 456 metrów.

W ciągu roku w jeziorze Bajkał poziom wody spadł o 40 centymetrów

Sytuacja jest na tyle poważna, że 200-tysięczne miasto Angarsk z powodu niskiego poziomu wody jest zagrożone w zaopatrzenie wody i ogrzewanie. Wprowadzenie stanu wyjątkowego ma na celu ograniczenie poboru wody, tak by korzystać z wód Bajkału w racjonalny sposób. Echo Moskwy przypomniało, że poziom wody w Bajkale zaledwie w ciągu roku obniżył się o 40 centymetrów.

Wprowadzony stan wyjątkowy obowiązuje na terenie obwodu irkuckiego i Buriacji. Stan ten może trwać do kwietnia bo wtedy jest przewidywany wzrost poziomu jeziora.

Jezioro Bajkał Rosja

 

20 procent światowych zasobów wody kryje się w Bajkale

 

Zasoby słodkiej wody Bajkału stanowią jedną piątą światowych zasobów wody słodkiej. W 1996 roku jezioro, w którym występuje ponad 1700 gatunków roślin i zwierząt, zostało wpisane wraz z przyległymi terenami na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.