Rosja naruszyła przestrzeń powietrzną Turcji. Kolejny raz może skończyć się tragicznie

„Rosyjski samolot wojskowy naruszył w piątek turecką przestrzeń powietrzną mimo powtarzających się ostrzeżeń ze strony tureckich władz. Poprzednie takie incydenty pokazały, jak niebezpieczne jest takie zachowanie” – głosi oświadczenie Stoltenberga.

„Wzywam Rosję do odpowiedzialnego zachowania i pełnego respektowania przestrzeni powietrznej NATO. Rosja musi podjąć wszelkie niezbędne kroki, aby zapewnić, że takie naruszenia nie będą się powtarzać” – podkreślił sekretarz generalny Sojuszu.

Rosja su 34Rosja su 34

Wcześniej MSZ Turcji poinformowało, że wezwało rosyjskiego ambasadora w tym kraju po naruszeniu w piątek przez rosyjski samolot Su-34, który nadleciał z Syrii, tureckiej przestrzeni powietrznej. Podano, że maszyna była wcześniej kilkakrotnie ostrzegana po rosyjsku i angielsku.

Ankara zarzuciła Moskwie, że celowo eskaluje problemy między obu państwami. Podkreślono, że turecka przestrzeń powietrzna jest zarazem przestrzenią Sojuszu.

Turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan ostrzegł Rosję, że będzie musiała zmierzyć się z konsekwencjami, jeśli jej samoloty będą dopuszczać się naruszania tureckiej przestrzeni powietrznej. Oskarżenia Ankary Rosja nazwała „gołosłowną propagandą”.

– Rosja będzie musiała ponieść konsekwencje, jeśli w dalszym ciągu będzie dopuszczać się takich naruszeń suwerennych praw Turcji – powiedział dziennikarzom prezydent po przekazaniu przez tureckie MSZ, że rosyjska maszyna dzień wcześniej naruszyła turecką przestrzeń. – Takie nieodpowiedzialne zachowania nie służą ani Federacji Rosyjskiej, ani stosunkom między NATO i Rosją, ani pokojowi regionalnemu czy globalnemu – ostrzegł.

Erdogan powiedział też, że zwrócił się do MSZ o przekazanie, że chciałby spotkać się z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem po sobotnim incydencie. Obaj przywódcy nie spotkali się od zestrzelenia w listopadzie 2015 roku przez Turcję rosyjskiego samolotu, który Ankara także oskarżyła o naruszenie przestrzeni powietrznej.

W odpowiedzi rosyjskie ministerstwo obrony oświadczyło, że „nie było żadnego naruszenia tureckiej przestrzeni powietrznej przez samoloty rosyjskiego lotnictwa w Syrii”. „Twierdzenia tureckiej strony o rzekomym fakcie naruszenia przestrzeni przez rosyjski samolot Su-34 są gołosłowną propagandą” – oświadczył rzecznik resortu Igor Konaszenkow.

W listopadzie 2015 roku Turcja zestrzeliła rosyjski samolot, który oskarżyła o naruszenie mimo ostrzeżeń przez 17 sekund swojej przestrzeni powietrznej w pobliżu granicy z Syrią, co wywołało kryzys w stosunkach między obu państwami. Moskwa zaprzecza i twierdzi, że samolot w ogóle nie znalazł się w tureckiej przestrzeni. W odpowiedzi Rosja wprowadziła kroki odwetowe wobec Turcji, głównie o charakterze gospodarczym.

źródło: PAP, onet

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
wdm Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
wdm
Gość
wdm

Ludzie! Czytajcie komunikaty międzynarodowe ze zrozumieniem! Ruski samolot mógł naruszyć, a nie naruszył, przestrzeń powietrzną, podobnie jak ten zestrzelony przez Rurków nad Syria